Pühapäev 26. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Laen käib lihtsate tõdede järgi

14. juuli 2014, 00:00

Hiljuti negatiivse intressimäära kehtestanud Euroopa Keskpanga retoorika näitab, et intressimäärad jäävad madalaks ilmselt pikemaks ajaks. Laenamise juures kehtivad aga üldised tõed, millest pank oma tegevuses lähtub.

Esimene ja kõige olulisem tõde on tunda inimesi, kellele raha laenad. Hindame, kas laenusaaja on võimeline kohustusi täitma, aga ka seda, kas laenusaaja soovib lepingutingimusi täita. Ettevõtjal võib laenumakseks vajalik raha olemas olla, aga kui puudub soov see pangale anda, on probleem ikkagi ukse ees. Kui oleme veendunud, et laen meile tagasi makstakse, teemegi positiivse krediidiotsuse.

Vaatame krediidiajalugu. Laenamise teine tõde on selgitada välja, kuidas on nende inimestega seotud ettevõtetel varem läinud.

Hea krediidiajalugu vähendab laenamisega seotud riske. Nagu ilma ennustades võib öelda, et homme on 75% tõenäosusega sama ilm, mis täna, võib ka ettevõtete finantsaruannetega tutvudes öelda, et suure tõenäosusega saavad oma kohustuste täitmisega hakkama need ettevõtted, kellel on varem hästi läinud. Heade ettevõtete hea käekäigu taga on alati head juhid.

Kolmas tõde on saada aru, kes kui paljuga riskib. Tugevad ettevõtted on need, kes arvestavad küll omakapitalile tootlust, kuid mõistavad, et väike omakapitali hulk võib rasketes turuoludes saatuslikuks saada. On ju ettevõtte omakapital ressurss, mille arvel raskeid aegu üle elatakse.

Kasutatavast kapitalihulgast ainuüksi ei piisa, tähtis on ka see, millistesse varadesse on kapital paigutatud. Ettevõtted ebaõnnestuvad oma tegevuses mitte ainult selle tõttu, et ei teenita kasumit, vaid ka piisava likviidsuse puudumise pärast.

Kas varuplaan on? Neljas tõde ütleb, et alati on hea, kui on varuplaan juhuks, kui kõik ei lähe kava järgi. Finantseerimisläbirääkimistesse asudes tuleb mõelda ka riskidele. Ettevõtluseski töötab Paul Kerese ütlus, et ka halva plaaniga mäng on parem kui mäng ilma plaanita.

Panga poolt vaadates on varuplaan laenudele tagatiste küsimine. See võimaldab kaitsta hoiustajate raha ka neil juhtudel, kui ettevõtte äriplaan välja ei vea.

Motivatsioon. Viies finantseerimise tõde on saada aru, kui suur on motiveeritud isikute ring, kes seisavad ettevõtte hea käekäigu eest. Riske vähendab asjaolu, kui ettevõttel on rohkem kui üks tuumikomanik. Samas ei tule kasuks omanike- ja otsustajateringi liigne killustatus.

Nendele tegelikult lihtsatele tõdedele võib juurde lisada veel tavalise talupojatarkuse, et kui koostöö ettevõtja ja panga vahel algab ladusalt, siis ilmselt sujub see ka edaspidi hästi.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. July 2014, 19:08
Otsi:

Ava täpsem otsing