McDonald'si allakäik jätkub

25. jaanuar 2015, 09:15

McDonald's McDonald's tulemused investoreid ei rõõmusta.
Foto: Bloomberg

Kiirtoidukett McDonald’s ütles pärast nadide kvartalitulemuste avalikustamist, et kasum on ka järgnevate kuude jooksul surve all. Ettevõtte sõnul võtab klientide tagasivõitmine aega, kirjutab Wall Street Journal.

Maailma suurim restoranikett näitas 2014. aasta neljandas kvartalis 21protsendilist kasumilangust. McDonald's püüab kohaneda keskkonnaga, kus tarbijate eelistused on muutunud ning inimesed tarbivad vähem rämpstoitu. Samuti on ettevõtte teinud mitu viga menüü komplekteerimisel. Need faktorid on vähendasid McDonald'si klientide arvu eelmisel aastal 3,6 protsenti.

Tegevjuht Don Thompson ütles, et 2014. aasta tõi mitmeid väljakutseid ning ta arvab, et probleemid jätkuvad ka aasta esimeses pooles. Jõupingutused muuta McDonald'si menüüd tarbijatele sobivaks ja parandada ettevõtte kuvandit on aga vaikselt õnnestumas, ütles Thompson.

„Me muutume ja me teeme seda agressiivselt,“ ütles Thompson konverentsikõnes investoritele. „Muutumine võtab aga aega, eriti suurematel turgudel. Samuti peavad kliendid uute asjadega harjuma.“

McDonald's teatas, et nende suur ja keeruline menüü aeglustab teenindust. Ettevõtte on kaotamas ka nooremat põlvkonda kliente, kes eelistavad tellida tervislikumaid ja värskemaid toite näiteks Chipotle Mexican Grill restoranidest. Kliente kaotatakse ka kvaliteetsemaid võileibu pakkuvatele ettevõtetele nagu Five Guys Holdings LLC ja Chich-fil-A.

Sellel kuul käivitas McDonald's USAs turunduskampaania, mis hõlmab endas mitmeid telereklaame ning kampaaniaid toidupakenditel. Ettevõtte tahab värskendada ja propageerida ka oma pikaajalist hüüdlauset „I'm lovin' it“. Samas ootab kiirtoidurestoran, et müük jätkab ka jaanuaris langust.

„Me näeme, kuidas turul tehakse palju agressiivsemaid pakkumisi,“ ütles McDonald's USA president Mike Andres. Ta ütles, et ettevõtte on muutnud oma strateegiat regionaalsemaks, et anda kohalikele turgudele suuremaid võimalusi hindu muuta.

McDonald'si kolmanda neljanda kvartali tulemused on pakkunud ka positiivseid uudiseid: detsembris tõusis müük USAs 0,4 protsenti – esimene müüginumbrite tõus 12 kuu jooksul. Samas tõusis terve sektor 4 protsenti, seega on ettevõtte mahajäämus jätkuvalt suur.

Stagnatsioonis müügiga võitlemiseks vähendab McDonald's uute restoranide avamist Hiinas, Venemaal, Saksamaal ja USAs – need on riigid, kus ettevõttel on eriti halvasti läinud. Kokku tahab kiirtoidukett kulutada 2015. aastal 2 miljardit dollarit – see on väikseim eelarve rohkem kui viie aasta jooksul.

Investeerimisfirma Smead Capital Management tegevjuht Bill Smead, kes omab umbes 168 000 McDonald'si aktsiat, ütles, et madalad ootused ettevõtte suhtes on ka juba aktsia hinda sisse kirjutatud. Tema fond on vähendanud oma osalust McDonald'sis alates probleemide tekkimisest 2012. aastal. Samas ütles fondijuht, et pikaajaliselt on ettevõttel väga tugev potentsiaal. „Nende bränd on kõige tuntum ning neil on kõige paremates kohtades restoranid,“ ütles ta.

Firma puhaskasum kukkus neljandas kvartalis mullu sama perioodiga võrreldes 1,40 miljardilt 1,1 miljardile dollarile ehk 1,13 dollarile aktsia kohta. Ettevõtte käive kukkus 7,1 miljardilt, 6,57 miljardile. Reutersi küsitletud analüütikud ootasid puhaskasumiks 1,22 dollarit aktsia kohta ja käibenumbriks ennustati 6,68 miljardit dollarit.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Märksõnad

Toimetaja valik

avarii 07:15 29. juuli 2016

Enda teadmata kummitusauto roolis

Mitme autoettevõtja sõnul liigub Eesti teedel liiga palju ohtlikke autosid, mis on pärast avariid korda tehtud nurgatagustes töökodades, kus pole õiget tehnikat ega oskusi. Osal autodel pole nende...
07:15 28. juuli 2016

Inbank toob turule võlakirjad

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

251 695 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Apranga
11:15 29. juuli 2016

Aprangalt head tulemused

22:06 28. juuli 2016

Nafta hind kukkus 2%

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

13:24 28. juuli 2016

Hiina lubab Uberi oma turule

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.