Europarlament seab rööpad Ansipi meeskonnale

08. jaanuar 2016, 12:54

Kallas Kaja Kallas
Foto: Raul Mee

Jaanuari keskel on Euroopa Parlamendis hääletusel digitaalse ühisturu raport, mille üheks autoriks on Eesti parlamendisaadik Kaja Kallas ning milles on sõnastatud, millises suunas Euroopa Liidu seadusloome siin peaks arenema.

Üks suuremaid vaidlusteemasid oli IT-platvormide vastutuse küsimus. Näiteks kas ostu-müügikeskkond e-Bay peaks kandma täit vastutust selle eest, mida platvormi vahendusel müüakse. Või piisab sellest, kui platvorm vastava teavituse peale probleemse kauba müügist maha võtab.

Kaja Kallase sõnul jäi Euroopa Parlamendi töögruppides peetud vaidlustes peale seisukoht, et platvormide vastutus peaks olema piiratud. Muidu võiks kergesti tekkida olukord, kus platvormid ise hakkavad oma riskide maandamiseks kitsendusi tegema, mis võivad viia kuni sõnavabaduse piiramiseni välja. Samas on arusaadav ka, miks näiteks Prantsusmaa oleks eelistanud platvormidele täisvastutust – kui küsimuse all on võltsitud luksuskaupade müük, siis on kergem müügiplatvormi süüdistada.

Kallase sõnul hakkas parlament raportit koostama pärast seda, kui Euroopa Komisjon eesotsas digitaalse turu asepresidendi Andrus Ansipiga tuli maikuus välja digitaalse ühisturu strateegiaga.

„See näitab, mida Euroopa Parlament tahab näha, et komisjoni eelnõud võiksid sisaldada,“ ütles Kallas.

Hulk vaidlusi – nagu seesama platvormide vastutuse küsimus – on parlamendi raporti koostamisel juba ära vaieldud. Euroopa Komisjonil tuleks seda eelnõude koostamisel arvestada. „Sest kui (komisjonist) tuleb positsioon, mis on totaalselt erinev sellest, mis jaanuaris (18. jaanuaril Strasbourgis) vastu võetakse, siis hakatakse sellele viitama ja öeldakse, et me ei ava seda teemat uuesti.“

Kallase sõnul oli teine raportöör, kellega kahasse see valmis, Saksamaalt, ning lähtepunktis olid nii mõnedki seisukohad kardinaalselt erinevad. Suure tööstusriigi esindajana oli tema rõhuasetus pigem olemasoleva kaitsmisel ja võimalikel riskidel. Kokkuvõttes sai aga valminud dokument Kallase sõnul parajalt tasakaalustatud.

Kallas möönis, et riikide arusaamad ja hirmud on digitaalse turu osas väga erinevad. Prantsusmaal ja Saksamaal kardetakse näiteks pigem seda, mida riik andmetega ette võib võtta, kui seda, miks eraettevõtted peaksid saama inimeste andmed oma tuluks pöörata. E-valitsemise puhul on väljendatud vastumeelsust suhelda algoritmiga, adumata, et teisel pool pole mitte robot, vaid ikka inimene ja et asja iva on võimalus asju mugavamalt ja vähema ajakuluga digitaalselt ajada, rääkis Kallas.

Suurematet muutustest toob digitaalse majanduse areng Kallase sõnul muudatused töösuhetes – suhted pole enam hierarhilised tööandja ja töövõtja suhted, vaid iga inimene vastutab üha enam ise. Väikeettevõtetele ja nišifirmadele avaneb üha enam võimalusi müüa oma kaupa üle ilma.

Puudusena nimetas Kallas, et kui ELis 28 riigi erinevaid seadusi harmoneerida üritatakse, siis tavaliselt lepitakse kokku miinimum, mis võib sisuliselt tähendada seda, et ikka jäävad kehtima 28 riigi erinevad reeglid, mis pärsivad näiteks internetikaubandust.

Kallase sõnul tehti raportile 1286 muudatusettepanekut, mis näitab, kui oluline see teema parlamendisaadikutele on.

Küsimusele, kuivõrd raport annab suuniseid ka maksustamise alal, vastas Kallas, et eelkõige rõhutatakse, et uudse ärimudeliga ettevõtetele tuleb luua ladusalt toimivad lahendused maksude deklareerimiseks ja tasumiseks.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

Raha 15:45 27. juuli 2016

Maksuvaidlus kisub tuliseks

Äripäevas käivitasid hoogsa käibemaksuvaidluse kaks spetsialisti, kes vaidlevad, kas ajutisest käibemaksukohustuslaseks registreerimisest saab majanduslikku kasu või mitte.
11:45 27. juuli 2016

Harju Elektri tugevad tulemused

09:20 27. juuli 2016

Leedo müüb oma Regula riigile

4

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

251 842 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

10:25 27. juuli 2016

Aasia turud püüavad tippe

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

08:33 27. juuli 2016

Twitter jäi ootustele alla

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.