Salatsevad saudid muudavad poliitkurssi

10. jaanuar 2016, 10:00

Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman

Saudide poliitikas on kiired ajad: analüütikute hinnangul on viimasel kahel nädalal saudide poliitikas toimunud rohkem kui viimaste aastate jooksul kokku.

Viimase paari nädala jooksul on saudid jõudnud hukata 47 terrorismis süüdi mõistetud isikut, katkestada diplomaatilised suhted Iraaniga ning teada anda reformidest, millest võib välja tuua nii kütuse- kui ka elektrihinna tõstmise, aga ka asjaolu, et saudide uhkus ja rikkuse allikas riiklik naftafirma Saudi Aramco võidakse börsile viia, kirjutab Bloomberg.

Analüütikud väidavad, et Saudi Araabia poliitika keerulistes aegades on süüdi kuningas Salmani poeg prints Mohammed bin Salman, kes on uuendustega ehk liiga kaugele läinud.

„Saudisid iseloomustas varem salatsemine ning ettevaatlikkus,“ lausus Barcelonas asuva rahvusvaheliste suhete keskuse teadur Eckart Woertz. „Praegu muretsetakse aga liigse kiirustamise pärast,“ lisas ta.

Liiga palju infot

Selle nädala Saudi Araabia uudispommi teatas prints Mohammed ise, kui väitis, et riigi au ja uhkus ning ühtlasi maailma üks suuremaid ettevõtteid Saudi Aramco võidakse börsile viia. Ta lisas, et tegu on ühe osaga saudide erastamisplaanidest. Otsus börsile mineku kohta tuleb lähikuudel, seda on kinnitanud ka Aramco enda esindajad.

Muu hulgas märkis prints Mohammed, et saudid plaanivad järele teha 1980. aastate Suurbritannia majandusreforme. Ta selgitas, et investoreid plaanitakse kaasata nii tervishoiusektorisse, aga ka haridusvaldkonda ning kaitsetööstusse. Lisaks plaanitakse maha müüa osa riigile kuuluvat maad, samuti kehtestada tarbekaupade müügimaks.

Kuningas Saudi nimelise ülikooli poliitilise teooria ekspert Saud Al Tamamy märkis, et saudide poliitikas on kätte jõunud uus ajastu ning varasemat käitumist muudetakse märkimisväärselt.

Möödunud nädalal jõudsid saudid vaid üheainsa päeva jooksul kehtestada ja vastu võtta olulise muudatuse: kärbiti kütusetoetusi, mis pani autoomanikke kiiruga tankla poole vurama. Novembris teatas riik, et arendamata linnaalune maa plaanitakse kiiresti kasutusele võtta ning sellega elavdada kinnisvaraturgu.

Analüütikud väidavad, et kuigi ühelt poolt on hea, et saudid muudatusi teevad ning seega oma majandusele teene osutavad, paneb see investoreid siiski keerulisse olukorda, kuna saudid võivad lühikese aja jooksul teha palju muudatusi, mis võivad olla ennustamatud.

Põletatud saatkond

Eelmisel nädalal teatasid saudid, et katkestavad suhted Iraaniga pärast seda, kui Saudi Araabia saatkonda Teheranis rünnati. Meeleavalduste põhjuseks oli asjaolu, et saudid hukkasid päev enne seda 47 terrorismi eest süüdimõistetut, nende seas ka šiiavaimuliku ning aktivisti Nim al-Nimri.

Mõistagi tegid teated Lähis-Idast murelikuks ka Euroopa ning USA. Eksperdid on öelnud, et saudide samm oli tegelikult mõeldud just USAle, sest on ju tegu USA liitlastega, kes on end viimasel ajal üsna hüljatuna tundud.

Vähenevad reservid

Surve muutusteks tuleb ka asjaolust, et saudid seisavad silmitsi suure eelarvedefitsiidiga, mis viimastel andmeil peaks olema 15 protsenti SKPst. Seetõttu on saudid pidanud minema reservide kallale, mis on viimase kümne kuuga aina kahanenud.

Investoreid paneb aga küsima, kas saudid ei võiks oma varasemast naftastrateegiast loobuda ning majanduslikult nurkasurutuna naftatootmist kärpida, et seeläbi hindu kergitada. On ju tegu OPECi de facto liidriga. Samuti on ühe võimaliku sammuna mainitud sealse valuuta riaali devalveerimist.

Teisalt tekitab küsimusi, kas mingid tõelised muudatused üldse ellu viiakse. Mõni nädal tagasi teatas prints Mohammed pressikonverentsil, et Saudi Araabia on 34 riigist koosneva Islamiriigi vastase koalitsiooni liider. Paljud riigid väitsid, et pole seesugusest koalitsioonist midagi kuulnudki.

Lisaks takistavad prints Mohammedi ambitsioonikaid plaane ellu viimast olukord Jeemenis ning Jeemeni ning Süüria pingestatud suhted.

Võimumängud

Prints Mohammed tuli võimule, omades väga vähest kogemust. Ometi tähendab tema praegune positsioon, et ta on nii armee, naftatööstuse ning mitmete muude majandusvaldkondade juht.

Saudi Araabia ökonomist Mohammed al-Sabban märkis, et just prints Mohammed seisab mitme viimase muudatuse taga. Näiteks võib välja tuua hiljutise reformi, kus riigi rahandusministeeriumilt, mis varem oli ministeeriumide ministeerium, võeti võimu vähemaks, kuna viimane oli vastu mitmele kavandatud reformile.

Teise võimuka tegelasena saudide uue põlvkonna poliitikas võib välja tuua prints Mohammad bin Nayefi, kes vastutab riigi sisejulgeoleku eest ning seega ka Islamiriigi-vastase tegevuse eest.

Kuigi Saudi Araabias pole märgata, et rahvas kuningakojas toimuvaid muudatusi heaks ei kiida, olla kuningliku seltskonna noorema osapoole seas mitmeid, kellele uuendused heameelt ei valmista.

Teneo Intelligence’i tegevdirektor Crispin Hawes lausus, et saudide seas on tekkinud isemoodi olukord. Kui varem polnud inimesed rahul sellega, et muudatused toimuvad kuningriigis nii aeglaselt, siis nüüd pole nad rahul sellega, et muudatused on liiga kiired ja ettearvamatud. „Paljude küsimuste puhul on näha agressiivset suhtumist praeguse valitsuse suhtes, mis on tekitanud rahulolematust just nende inimeste seas, kes olid harjunud asjadega nii, nagu nad olid,“ selgitas ta.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

Auvere elektrijaam 16:45 29. juuli 2016

Hando Sutter pööras kaevuritega tülli

2 Eesti Energia juht Hando Sutter soovib firma tööjõukulusid vähendada, kuid kaevurid ei soovi sellest midagi kuulda.

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

251 725 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Exxoni kasum tegi suure languse
19:30 29. juuli 2016

ExxonMobili kasum kukkus 60%

Barclays
11:56 29. juuli 2016

Barclaysi kasum kahanes

11:15 29. juuli 2016

Aprangalt head tulemused

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.