Piimatootjad nõuavad Tere vahendusfirma pankrotti

26. veebruar 2016, 08:00

Aivo Pärn UP Varud omanik Aivo Pärn lubab piimatootjatele, et need saavad oma raha lõpuks ...
Foto: Julia-Maria Linna

Tere piimatööstusele piima vahendanud Oliver Kruuda äripartneri Aivo Pärna firma UP Varud on piimatootjatele võlgu üle kahe miljoni euro, olles seejuures võlausaldajate esindaja sõnul maksejõuetu ning Pärna lähikondsetele rahast tühjaks kanditud.

Täna nõuab Tartu maakohtus OÜ UP Varud pankrotti üks Eesti suuremaid piimatootjaid koondav ühistu Laeva Piim. Koos Laeva ühistuga nõuab oma osa ka teine võlausaldaja, Jõgevamaa põllumajandustootjate liit. Laeva ühistule on UP Varud piima eest võlgu ligi 1,4 miljonit eurot ning Jõgeva ühistule üle 600 000 euro.

Aivo Pärn lubab: raha saab tasutud

Tootjatelt piima kokku ostnud, kuid neile võlgu jäänud OÜ UP Varud omanik Aivo Pärn lubab, et tootjad saavad päeva lõpuks oma raha kätte. Ta ei soostu täpsustama, kui kaua peavad Jõgeva ja Laeva piimatootjad ootama, et „päeva lõpuks" raha kätte saada, kuid kinnitab, et kohtus läheb täna tema esindaja piimatootjatega igal juhul kokkulepet sõlmima, mitte pankrotti välja kuulutama.

„Olen kaks aastat selle nimel töötanud, usun, et saame kokkuleppele, et see probleem ära lahendada. Mina tean, kust UP-l on raha saada ja mina tean ka seda, kuidas piimatootjad selle raha kätte võiksid saada. Sellest, kuidas nad selle kätte saavad, pole vaja nii täpselt rääkida. Kõik sõltub kokkuleppest, mida olengi üritanud ligi kaks aastat saavutada,“ ütles Pärn.

Pankrotihalduri aruanne: firma tühjaks kanditud

Laeva Piima esindaja Oliver Ennoki sõnul on 18. jaanuaril ajutiseks pankrotihalduriks määratud Sirje Tael oma aruande järgi tuvastanud, et võlgnik UP Varud on maksejõuetu. Ennok lisas, et UP Varud on kandnud suurtes summades raha oma lähikondsetele ning nende summade tagasinõudmine on pankrotihalduri ülesanne. Selle põhjal peaks selguma, kui palju õnnestub võlausaldajate nõudeid rahuldada.

Pärn lükkas selle väite ümber: „Pankrotihaldur pole veel midagi tuvastanud, täna tuleb arutlusele alles ajutise pankrotihalduri aruanne. Eks meie pool väidab siis kohtus vastupidist – maksejõuetust ei ole. Selle üle vaidlus praegu käibki. Mina väidan, et seda probleemi on võimalik lahendada,“ sõnas ta.

Ta ei soostunud kommenteerima, kas ja kellele OÜ UP Varud kontolt raha kandnud on, viidates eelseisvale kohtuistungile. Ta lubas seda kommenteerida pärast kohtuotsuse ilmumist. „Ma ei saa kõiki neid asju kommenteerida. Olen sattunud täielikku piimasõtta,“ ütles Pärn.

Maksegraafikust kinni ei pidanud

Kuigi Pärn loodab kohtus piimatootjatega lõpuks kokkuleppele jõuda ja võlad ära klaarida, on UP Varud juba ühe kokkuleppe Jõgeva tootjate liiduga sõlminud, kuid sellest kinni pidada ei suutnud. Nimelt sõlmisid Jõgeva ühistu ja UP Varud mullu aprillis maksegraafiku 640 000eurose võla tasumiseks, kuid Jõgeva ühistu juhatuse liikme Raul Soodla sõnul suutis UP Varud tasuda maksegraafiku järgi vaid kaks kuud, pärast seda ei laekunud enam midagi.

„Pankrotti nõuab kohtus küll Laeva ühistu, kuid meie nõue on endiselt koos, meil polnud mõtet lihtsalt kahte avaldust teha. Üks tegi avalduse ära, kuid raha nõuame ikka kaks ühistut koos, sest ka meile on ju võlg üleval,“ selgitas Soodla.

Samal ajal, kui Jõgeva ühistu sõlmis mullu UPga maksegraafiku, pöördus Laeva ühistu esiti aga politseisse. Oma kuriteoteates süüdistas Laeva ühistu UPd kelmuses ning märkis ära ka firma UP Varud asutaja Jaan Uibo, 2014. aasta sügisel firma üle võtnud Aivo Pärna ning äripartneri ehk Tere omaniku Oliver Kruuda nime. Lõuna ringkonnaprokuratuuri prokurör küll tutvus Laeva esitatud andmetega, kuid võttis seisukoha, et kriminaalmenetluse alustamiseks alust ei ole.

Piimatootjad: see oli sobing algusest peale

Kelmus, milles Laeva tootjad UPd kahtlustasid, seisnes selles, et Otepää Maarja koguduse juhi ja Palupera valla veterinaari Jaan Uibo asutatud firma UP Varud pidi tootjate teada piima kokku ostma ning seda Venemaale vahendama. Tegelikult pandi see piim juba Eestis Tere pakenditesse ja eksporditi Venemaale nende kaubamärgi all. Uibo väitis mullu kevadel intervjuus „Pealtnägijale“, et ei varjanud seda kunagi kellegi eest.

"Mina ostsin piima kokku. See läks Teresse, tehti toodang. Toodang läks Venemaale, Venemaalt tuli toodangust raha selle eest, mis sinna parasjagu läks – olgu ta siis pulber, koor, mis iganes – laekus Terele. Tere maksis UP-le ja UP maksis piimameestele," rääkis Uibo "Pealtnägijas".

Vaata loo peategelaste kohta lisa Äripäeva Infopangast

UP Varud

Aivo Pärn

Raul Soodla

„Kui UP uus omanik Aivo Pärn ütles, et tema tuli oma sõbrale Jaan Uibole 2014. aasta oktoobris lihtsalt appi ja võttis võlgades firma üle, siis tootjad ütlesid kohe, et UP tähendabki tegelikult Uibo ja Pärn algusest peale. Selle peale Pärn vaid naeris,“ rääkis Soodla Äripäevale.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

NanoFlowcell 11:00 23. juuli 2016

Soolveega sõitev auto kimab börsile

2 Liechtensteinist pärit elektriautode tootja NanoFlowcell AG teatas plaanist tulla järgmisel aastal börsile ning alustada revolutsiooni autotööstuses.
12:33 23. juuli 2016

IMF juht läheb kohtu alla

07:30 22. juuli 2016

Vargus maksuameti koduõuel

9
12:30 22. juuli 2016

Viimane VHSi tegija andis alla

10:45 22. juuli 2016

Kas Apple tuleks maha kanda?

2

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

252 400 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

10:00 22. juuli 2016

Ekspress Grupp laiendab haaret

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

09:00 22. juuli 2016

Bezos möödus Buffettist

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.