Norral põhjust karta ELi laienemist

11. jaanuar 2001, 11:34

Oslot eile külastanud Euroopa Komisjoni välissuhete volinik Chris Patten andis Norra valitsusele mõista, et Euroopa Liidu (EL) laienemisel väheneb ELi huvi Norra vastu ja Norrale tehtavad soodustused kahanevad.

Ajal, kui Euroopa Liit muutub Euroopa majanduspiirkonna (EMP) lepingu ja Norra erikohtlemise suhtes järjest ükskõiksemaks, rõhutab Norra peaminister Jens Stoltenberg kunagi EFTA ja ELi vahel sõlmitud majanduslepingu elulist tähtsust Norra majandusele.

Chris Patten selgitas täpselt, kuidas Norra tähendus ELi jaoks edaspidi väheneb: kui ELiga liitub 12 uut riiki, muutub jõutasakaal ELi ja EMP riikide Norra, Islandi ja Liechtensteini vahel. Seda kajastab elanike arvu suhe ? ELi 480 miljonit 4,8 miljoni vastu. Norra kui selle grupi juhtiva riigi sisemajanduse kogutoodang (SKT) moodustab ELi omast ainult 2%. Kuue riigiga EFTA hiilgeaegadel oli nende SKT 10% ELi omast.

ELi laienemine toob Norrale ka muid probleeme. Kui praegu on tal kandidaatriikidega kahepoolsed kaubanduslepingud, siis nende saamisel ELi liikmeks hakkab kaubandussuhteid reguleerima Euroopa majanduspiirkonna leping, mis tekitab tõsiseid probleeme näiteks Norra tähtsale kalatööstusele.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing