Eesti pole Creutzfeld - Jakobi tõve loomse päritoluga varianti

07. märts 2001, 16:59

Sotsiaalministeeriumi poolt selle aasta veebruaris läbi viidud vaatlusuuringu andmetel ei ole Eestis diagnoositud Creutzfeld - Jakobi tõve uut, loomse päritoluga varianti.

Viimase kuue aasta jooksul on Eestis esinenud üks kinnitatud, kaks tõenäolist ja kaks kahtlustatud Creutzfeld - Jakobi tõve juhtumit. Kõigi juhtumite puhul on tegemist tõve klassikalise ehk sporaadilise vormiga, mis ei ole loomse päritoluga.

Vaatlusuuringus osalesid Eesti haiglate neuroloogilised osakonnad.

Creutzfeld ? Jakobi tõbe on maailmas diagnoositud 1920ndatest aastatest alates ning seda on kolm varianti: klassikaline ehk sporaadiline, iatrogeenne ning pärilik. Ühelgi neist vormidest pole vähimatki seost lehma, ega ühegi muu loomaga.

Creutzfeld - Jakobi tõve neljandat, uut varianti seostatakse veise spongioosse entsefalopaatia (bovine spongiform encephalopathy, BSE) ehk nn hullulehmatõvega. Seda on praegu diagnoositud põhiliselt Inglismaal ning vähemal määral Iiri- ja Prantsusmaal.

Creutzfeld - Jakobi tõve uut varianti põhjustab priooniks nimetatav vigane valk. Prioon kahjustab peaaju ja seljaaju. Kahjustatud konfiguratsiooniga valgu esinemine peaajus tekitab neuroloogilisi häireid ja haigus lõpeb kiiresti surmaga.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing