Pühapäev 4. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Tüür kirjutas sakslastele ooperi Wallenbergist

16. märts 2001, 07:55

Saksamaal esietendub 5. mail Erkki-Sven Tüüri esikooper legendaarsest Rootsi diplomaadist Raoul Wallenbergist, ooperi patroon on Saksa president, kirjutab Eesti Päevaleht.

Ettepaneku suurteose kirjutamiseks tegi Tüürile Dortmundi ooperiteatri pealavastaja John Dew. ?Dew küsis, kas mind huvitaks ooperi kirjutamine. Vastasin, et olen selle mõttega mänginud tükk aega, aga pole päris sobivat ainest leidnud,? rääkis Tüür. ?Võtsin Dew idee, kirjutada Wallenbergi missioonist ja tema poolmütoloogilisest elusaatusest ooper, kahel käel vastu.?

Esimese noodi ?Wallenbergist? pani Tüür paberile 1999. aasta novembris, lõplikult valmis ooper vahetult enne möödunud aasta jõule. Ooperi libreto kirjutas edukas saksa dramaturg Luz Hübner.

Tüür ütles, et Saksa presidendi Johannes Rau patrooniks olemine lisab kindlasti tähendust ja see on auasi. ?Ei maksa ka unustada, et teema puudutab sakslastele siiani hellavõitu ajaloo mälu,? sõnas helilooja.

Ooper on Kesk-Euroopas ja eriti Saksamaal osa elulaadist ja Estonia pealavastaja Neeme Kuninga sõnul on see Tüürile suur au, et ooperi patroon on Saksa president. ?See näitab suhtumist valdkonda ja taset, kuidas seal poliitiliselt kõrgkunsti väärtustatakse,? selgitas Kuningas.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing