Euroopa Liit: laienemine kulgeb plaanipäraselt

Inno Tähismaa 30. märts 2001, 18:49

Euroopa Liit nimetas eile ja täna toimunud läbirääkimiste vooru 12 kandidaatriigiga läbimurdeks ja väitis, et liidu laienemine kulgeb plaanipäraselt, edastab Reuters.

Sellele vaatamata hoiatavad diplomaadid, et isegi kõige edukamad kandidaadid alles hakkavad arutama poliitiliselt tundlikke valdkondi nagu põllumajandus ja tööjõu vaba liikumine.

?Oleme läbirääkimiste otsustavas faasis. Läbimurre on toimunud siseturgu ja keskkonda puudutavates peatükkides,? ütles Rootsi saadik ELis Gunnar Lund. Rootsi on ka ELi eesistujamaa kuni 30. juunini.

Euroopa Liit on kuulutanud, et on valmis esimesi uusi liikmeid vastu võtma 2003. aasta algusest, ent enamik vaatlejaid peab 2004. aastat tõenäolisemaks isegi praegustele liidritele Sloveeniale ja Ungarile.

Ungari peamine läbirääkija Endre Juhasz ütles ajakirjanikele, et peab tähtaegadest olulisemaks majanduse ja seadusandluse ettevalmistamist. ?Ma ei oota laienemiselt kindlaksmääratud tähtaega. Me keskendume läbirääkimistele,? ütles ta, tunnistades, et liitumine ei pruugi 2003. aastal õnnestuda.

Ungaril õnnestus eile sulgeda kolm peatükki: kaupade ja teenuste vaba liikumine ning äriseadusandlus. Sellega on Ungaril 31st peatükist suletud 17. Poola oli samuti õnnelik, et suutis sulgeda kaks peatükki: tolliliidud ja kaupade vaba liikumine. ?Olen veendunud, et oleme läbirääkivate maade liidrid,? ütles Poola peamine läbirääkija Jan Kulakowski. ?Me ei küsi mingeid privileege, kuna oleme nii suured, aga ELi laienemine ilma meieta oleks midagi väga armetut.?

Poola põhiline probleemküsimus on tööjõu vaba liikumine, kuna seal elab 40 mln inimest. Samas nõuab Poola endale samu tingimusi, mis Ungari (10 mln elanikku) või Küpros (700 000 elanikku). Saksamaa ja Austria suruvad liitujatele peale kuni 7aastast üleminekuperioodi tööjõu vabale liikumisele.

Küpros lubas võtta kontrolli alla oma offshore-pangandusega seotud rahapesu ja sai vastu lubaduse, et ELi kodanikud ei tohi Küprosel kinnisvara osta enne 5 aasta möödumist Küprose liitumisest ELiga.

Rootsi esindaja Lund tõi positiivse näitena välja Sloveenia, kes suutis sulgeda keskkonnapeatüki, mis on üks karmimaid katsumusi teistele riikidele, mis on tulvil Nõukogude-aegseid tossavaid korstnaid.

Eile rääkisid ELi 15 riigi esindajad läbi Ungari, Poola, T?ehhi, Sloveenia, Küprose ja Maltaga. Täna toimusid kõnelused Bulgaaria, Rumeenia, Slovakkia ja Balti riikidega.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing