Eesti Pank näeb oma rolli euro tutvustajana (intervjuu Vahur Kraftiga)

Inno Tähismaa 19. oktoober 2001, 13:33

Eesti Pank näeb oma rolli Euroopa ühisraha euro tutvustajana, samas hoiatab keskpank maailmamajanduse jahtumise mõju eest.

Intervjuu keskpanga presidendi Vahur Kraftiga.

Miks on Eesti Pank väljas messil Rahakompass 2001?
Eesti Pank on oluline institutsioon Eesti finantsmaailmas. Ja olulised sündmused ilma Eesti Pangata toimuda ei saa.

Rääkisite messi avakõnes Eesti Panga rollist euro tutvustamisel, milles see väljendub?
Eesti Pank on liidriks euro tutvustamisel laiemale avalikkusele koos kommertspankadega. Euro tulek tähendab kaheteistkümne Euroopa riigi valuutade käibelt kõrvaldamist. Eesti Pank on institutsioon, kes varustab kommertspanku sularahaga. Vastavalt kokkuleppele Euroopa Keskpangaga on Eesti Pank sularaha eeljaotaja positsioonis.

Kas olete euro sularaha käes hoidnud?
Olen käes hoidnud nii näidiseid kui ka reaalseid rahatähti.

Kuidas see tundub?
Nad on innovaatilised lähtudes turvaelementidest. Kõige turvalisemad rahatähed maailmas. Kujundus on omapärane. Tunne on positiivne.

Rahatähed on erineva suurusega. Miks?
Ei oska öelda. Rahatähtede kujundamisega käis kaasas pidev diskussioon. Varasemad rahatähd olid sümboliseerinud rahvuslikku omapära. Seepeale tekkis poleemika, et ühe uhkus ei domineeriks. Uus kujundus on pigem uuem, novaatorlik, tehnitsistliku lähenemisega. Eurodel inimfiguure pole, vaid on objektid.
Teine kompromiss on mündid, neil on üks pool rahvuslik, teine euro-pool. Rahvuslik identiteet kandub edasi müntides. Sellega saavutati poliitiline kompromiss.

Euro tuleb käibele 1. jaanuarist, mis sellega Eesti Panga jaoks muutub?
Eesti Panga jaoks on tegevusel kaks põhimõtet. Esimene on teavitamine, teine on finantsautustele eeljaotaja positsioon. Kolmas asi on uurida, milline on euro kasutuselevõtu mõju Eesti majandusele. Millised on konkreetsed mõjud ja millele.

Millal tuleb euro Eestis käibele?
Vastavalt rahvusvahelistele kokkulepetele, sealhulgas Maastrichti leppele saab euro käibele võtta pärast seda, kui riik on olnud kaks aastat Euroopa Liidu liige. Euro kasutuselevõtt on seotud oma reeglistikuga ja see on praegune olukord.

Kas valuutakomitee olemasolu aitab Eestil seda protsessi kiirendada?
See on Eesti eeliseks, et kroon on seotud jäigalt euroga. Protsess kiireneb, kui see on teiselt poolt vastuvõetav. Tegemist on aga vaid teoreetilise eelisega ja sekulatsiooniga.

Milline on võimalus võtta euro käibele enne Eesti liitumist Euroopa Liiduga?
Keegi ei saa võtta teise riigi valuutat käibel, kui selleks pole nõusolekut. See pole võimlik.

Viimasel ajal on Eesti Pank hoiatanud maailmamajanduse jahtumise eest. Millisena näete maailmamajanduse jahtumise mõju Eestile?
Meie kindel seisukoht on, et lähtudes Eesti väiksusest ja seotusest Euroopa majandusega ühtib Eesti majandustsükkel Euroopa tsükliga. Ja Euroopas on märgata jahtumise ilminguid. Näiteks vähendas Rootsi keskpank hiljuti hinnangut kasvule. Pole võimlik, et see ei mõjuta Eesti majandust. On võimalik leida küll uusi turge, aga olen seisukohal, et maailmamajanduse jahtumine mõjutab raudselt Eestit.

Millised on Eesti Panga võimalused maailmamajanduse jahtumise mõju leevendada?
Esiteks on Eesti Pangal võimalus seletada ja teavitada poliitikuid ja turuosalisi. Oleme kohtunud riigikogu komisjonide ja erakondade liikmetega. On näha, kuidas see realiseerub.
Ühelt poolt peaks ettevõtjad olema konservatiivsemad. Teiselt poolt peaks poliitikud eelarve menetlusprotsessis signaale arvesse võtma. Paar päeva tagasi tuli teade, et USA on juba teist kvartalit järjest majandusseisakus. On vastutustundetu seda mitte arvestada.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing