Helsingis algavad Eestis leiutatud HIV-vaktsiini katsed inimestel

10. detsember 2001, 08:41

Neli vabatahtlikku patsienti lasevad Helsingi Ülikooli kliinikus teha homme endale süsti, mis sisaldab Eesti teadlaste leiutatud uudset HIV-vaktsiini, kirjutab Postimees.

Nende nelja nõelatorkega jõuab Soome biotehnoloogiafirma FIT Biotech, mille Tartu laboris on kümme inimest kaks aastat teinud HIV-vaktsiini katsetusi, uuringute järgmisse etappi.

Inimkatseteks on loa andnud Soome ravimiamet, ühtekokku on katse esimeses faasis nõustunud katsealustena osalema 15 HIV-positiivset patsienti.

Tartu Ülikooli viroloogiaprofessor Mart Ustav, kes on ühtlasi FIT Biotechi vaktsiini väljatöötamise ja arenguosakonna juhataja, ütles, et katsetusse jõudev vaktsiin erineb põhimõtteliselt teistest inimkatseteni jõudnud aidsivaktsiinidest. Kliiniliste katseteni on maailmas üldse jõudnud umbes 100 HIV-vaktsiini.

Tartus leiutatud vaktsiin on patenteeritud, kuid selle täpne loomismehhanism on salastatud.

Kaugema eesmärgina näeb FIT Biotech kahte vaktsiini. Esimest võiks Ustavi sõnul kasutada nende inimeste puhul, kes on juba HIV-positiivsed. Teine vaktsiin oleks mõeldud neile, kellel töö tõttu on suurem risk HI-viiruse saamiseks ? arstid, politseinikud, günekoloogid ja seksteenindajad.

Ustavi sõnul võiks ideaaltulemus olla selline, kus HI-viirus on samamoodi organismi kontrolli all nagu läbipõetud kollatõbi või ohatis.

FIT Biotech on vaktsiiniuuringuteks kulutanud üle 175 miljoni Eesti krooni, põhiosa rahast on FIT Biotech saanud Soome keskpanga tehnoloogia arengufondist SITRA, firmasse on raha paigutanud ka rahvusvahelised riskikapitalid.

Katsete õnnestumise korral võiks vaktsiin Ustavi sõnul tootmisse jõuda 2006. aastal.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing