Teisipäev 17. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Hansapanga ja Elioni turvaspetsialistid peatasid suurründe

15. märts 2004, 14:07

Hansapank ja Elion peatasid suurründe ja pank tegi avalduse kriminaalpolitseisse, teatas Hansapank.

Pangasaladus ja klientide arved kannatada ei saanud. Järgneb Hansapanga grupi IT-juhi Olli Heinoneni pöördumine (muutmata kujul ? toim.).

Reede hommikul tekitati Hansapanga ja Elioni võrguseadmetele suur ülekoormus, kui Interneti välisaadressidelt hakati saatma Hansapanka massiliselt automaatseid infopäringuid. Massiliste päringute saatmine jätkus ka laupäeval.

Seetõttu puudus 12.märtsist kuni 14. märtsi hilisõhtuni välismaalt juurdepääs meie Interneti-pangale. Ründe laia ulatuse ja päringute suure mahu tõttu oli häiritud ka Elioni seadmete töö.

Uurimine, mida Hansapank reedel alustas, on kinnitanud, et tegemist on ilmselt Balti- ja Põhjamaade laiaulatuslikema Interneti-kuriteoga. Ründe eesmärk on tekitada väljavalitud võrguseadmetele ja -serveritele ülekoormus, tõkestades seeläbi Interneti-teenuste kasutamist. Selliste rünnakute siht ei ole kliendiinfo hankimine ega võõrastesse serveritesse tungimine. Kõnealuste rünnete puhul on kaitstud nii klientide andmed kui ka nende finantsvara.

Sel korral osutusid väljavalituks Hansapanga Interneti-aadressid. Tänu panga tugevale andmeturbele ning kasutatavale kõrgtehnoloogiale suudeti rünne ning selle ulatus kiiresti välja selgitada ning tagada Eestis vaid umbes paaritunnise elektrooniliste kanalite katkestuse puhul klientide normaalne teenindamine.

Laupäeval esitas Hansapank politseile avalduse kriminaalasja algatamiseks. Samuti pöördusime rahvusvaheliste Interneti-kuritegusid uurivate organisatsioonide poole palvega aidata kaasa kuriteo korraldajate ja toimepanijate tabamisele. Keskkriminaalpolitsei arvutikuritegude osakonna uurimine peab andma ka vastuse kuriteo motiivide kohta.

Seda laadi rünnakud on ohtlikud mis tahes ettevõtetele. Eesti eelis ning teatav garantii on kaasaegne infotehnoloogia ning tugevad spetsialistid, mistõttu plaanitavad e-ründed peavad olema väga põhjalikult ette valmistatud.

Hansapanga andmeturve ei ole jätnud ega jäta ka tulevikus kurjategijatele ainsatki võimalust. Lisaks on politsei olnud seniste arvutikuritegude lahendamisel väga edukas. Rünnete korraldajad ja toimepanijad on eranditult tabatud ning kohtu alla antud.

Hansapank teeb kõik endast oleneva, et sellised ründed ei mõjutaks meie klienditeenindust. Oht sattuda rünnakuobjektiks on siiski meil kõigil, hoolimata meie valmisolekust. Reedel ja laupäeval toime pandud e-ründe tekitatud kahju Hansapank alles selgitab.

Tahaksin loota, et toimunu paneb ka arvuti tavakasutajat senisest enam mõtlema, kuidas oma töö- või koduarvutit väliste rünnete vastu kaitsta. Rünnete statistikat uurides pean tõdema, et aina sagedasemaks saavad ründed lihtsate arvutikasutajate vastu, mitte aga suuremahulisi andmebaase haldavate ettevõtete vastu. Viirustõrjeprogramm ning tulemüür peavad olema igas Interneti-ühendusega arvutis.

Hansapanga juhatuse nimel avaldan tunnustust panga andmeturbe juhile Jaan Priisalule ning tema meeskonnale. Samuti tänab Hansapank Elioni kiire tegutsemise ja professionaalse koostöö eest.

Hansapank palub veel kord oma klientidelt vabandust, et ründe tulemusel tekkis katkestus elektrooniliste pangakanalite töös.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing