Pühapäev 19. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Forbes: edukas riik on väike ja seal sajab lund

Mariliis Pinn 27. september 2006, 17:59

Majanduslikuks kasvuks piisab sellest, et
oled Euroopa väikeriik, kus sajab lund, kommenteerib Forbes riikide
konkurentsivõime edetabelit.

Maailma Majandusfoorumi andmetel on konkurentsivõimelisemad riigid Ðveits, Soome ja Rootsi. Miks on Euroopa lumised väikeriigid tabelis paremal positsioonil, kui nende suured naabrid, hädaldavad Aafrika riigid, USA ja Aasia tiigrid?

"OK, unustage lumi, suurus ja asukoht, tähtis on stabiilne valitsus, ärisõbralikkus ja raha kühveldamine innovatsiooni, haridusse ja tervisesse," kirjutab Forbes.

Sel aastal muutis Maailma Majandusfoorum tabeli koostamise metoodikat, andes rohkem kaalu inimkapitalile ja sotsiaalsetele teguritele. Tabel koostatakse hinnates riigi institutsioonide kvaliteeti, infrastruktuuri, makroökonoomikat, tervist ja algharidust, kõrgharidust ja täiendõpet, turu efektiivsust, tehnoloogilist äri keerukust ja innovatsiooni.

Eelmise aasta neljas Ðveits on sel aastal esikohal oma kõrgekvaliteetsete institutsioonide, tõhusate turgude ja tehnilise innovatsiooni pärast.

Soome, Rootsi ja Taani on edukad, sest neil on riigieelarve ülejääk, madalam laenukoormus kui teistel Euroopa riikidel ja nad on investeerinud haridusse, infrastruktuuri ja laia sotsiaalteenuste valikusse.

Soomes, Taanis ja Islandil on maailma parimad institutsioonid ja koos Rootsi ja Norraga on neil maailma parim tervishoid ja algharidus. Soomes, Rootsis ja Taanis on ka ülihea kõrgharidus.

Hästi koolitatud tööjõud lubab Põhjamaadel olla globaalne võim. 64 põhjamaist ettevõtet on Forbesi 2000 maailma suurima avaliku ettevõtte seas.

Kui põhjamaad on edukad, siis muu Euroopa kaotab oma konkurentsi eelist. Ka Venemaa on langenud 53 kohalt 62-ks. Hiina langes 6 kohta 54-ks.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. September 2006, 17:59
Otsi:

Ava täpsem otsing