Endised Arco Vara juhid lõid ühise äri

12. juuni 2014, 00:00

Arco Vara endised juhid Lembit Tampere ja Mart Saa lõid mullu koos partneritega kinnisvarateenuste ettevõtte Laam Grupp, mis loodab järgmisel aastal müüa enda arendatavates projektides 64 korterit.

Tampere ja Saa äripartnerid on ses projektis A&A Kinnisvara omanik Aivar Villemson ning ­audiitor- ja raamatupidamisettevõtte Grant Thorn­ton Rimessi partner Artur Suits. “Need inimesed, kes meil ettevõttes on, on tegelenud eluaeg nõustamise ja kinnisvaraga. Me saame suhteliselt hästi aru, mida me teeme,” ütles uue ettevõtte üks omanikest Lembit Tampere.

Tampere lahkus Arco Vara juhi kohalt 2012. aasta oktoobris enne tähtaega pärast seda, kui oli ette­võtet neli aastat juhtinud. Mart Saa lahkus Arco Varast mullu jaanuaris, olles juhatuses kolm aastat, tema leping lõppes. Ühine ettevõte loodi mullu mais.

“See mõte tekkis eelmise aasta kevadel, kui saime kokku Mart Saa, Aivar Villemsoni ning Artur Suitsuga. Me tunneme üksteist väga pikka aega. Meile tundus, et on mõned asjad Eesti kinnisvaraturul tegemata – keegi ei keskendu klientidele algusest lõpuni. See on meie võti,” märkis Tampere.

Tampere sõnul on Saa proovinud seda lahendust juba ammu teenindussfääris leida. “Kui panime sinna oma arenduskogemuse minu näol ja kliendid juurde, siis meile tundus, et saame teha midagi, mis oleks pikk väärtusahel kinnisvara valdkonnas,” lausus Tampere.

Laam väljendab kinnisvara maksimumambitsiooni, omanike esitähed nimes on Tampere sõnul puhas juhus. “Meie arusaama järgi on laam suurim võimalik tükk kinnisvara,” märkis ta.

Mitu projekti juba töös. Esimese aasta tulemus näitab endise Arco Vara juhi sõnul, et nad on õigel teel. “Ehitame Ülemiste järve taha esimest projekti – teeme sada ridamaja. Kalamajas ostsime ära vana maksuameti hoone. Oleme suutnud käima panna esimesed arendusprojektid. Arvestatav tulemus esimese aasta kohta,” kiitis Tampere. Esimene aastakäive polnud tema hinnangul kuigi suur, suurusjärgus 100 000 eurot.

Suured kliendid juba tunnevad Laam Gruppi. “Näiteks Pro Kapital andis meile Tondi elukvartali müügi,” tõi Tampere näite.

Ta lisas, et kuigi paljudele tundub turg jaotatuna, siis nemad suutsid oma tegevuse käivitada. “Pildil oleme hästi. Konkurentsieelis on meil see, et meil on noor ja alustav ettevõte, oleme agressiivsemad ja sellevõrra motiveeritud. Meil ei ole muret nagu vanadel ettevõtetel, ei ole püsikulubaasi, on vähe ruutmeetreid ühe töötaja kohta,” loetles Tampere.

Võrdleb ettevõtet Kogeriga. Tampere meenutas ehitusärimees Andres Kogeri turuletulekut. Ka siis räägiti, et Eesti peatöövõtuturg on ammu jaotatud. Kui Koger tegi nelja aasta pärast miljard krooni käivet, saadi aru, et peatöövõtuturule mahub tegijaid küll. “Kinnisvaraturg on killustunud turg ja alati on ruumi uutele tegijatele, kellel on tugev kontseptsioon ja tugevad inimesed,” lausus Tampere.

Küsimusele, millal nemad miljard krooni ehk 64 miljonit eurot käivet teenivad, vastas Tampere, et teenivad siis, kui on müüdud umbes 640 korterit. “Järgmisel aastal müüme ilmselt 60. Seitse-kaheksa aastat läheb enne, kui teenime 64 miljonit eurot käivet, samas teha sellist käivet kinnisvaraäris ei ole mingi kosmos,” sõnas Tampere.

Laam Grupp ei sündinud tühjalt kohalt. “Aivar Villemson, kes on pikka aega A&A Kinnisvara tegija, võttis kaasa A&A Kinnisvara objektid ja tiimi – 14 inimest. “Nüüd ulatub meie meeskond 24ni,” sõnas ta. “Aivar tuli tiimiga ja meie mõne projektiga,” lisas Tampere. Ettevõttel on plaan inimesi juurde palgata, sest hoog on suur. “Inimestest on puudu. Tahaks rohkem teha, aga ei jõua. Kvalifitseeritud tööjõu nappus on ka meie mure,” märkis ta.

Firma fookus on elukondlik kinnisvara ehk majad, ridaelamud ja kortermajad ning büroohooned. “Kui me vaatame minu, Aivari ja Mardi kinnisvarakogemust, siis need on need asjad, kus me oleme olnud arendamas, müümas ja osalemas,” selgitas Tampere.

Töö on jaotatud nelja peale. “Aivar ja Mart tegelevad teenindusbürooga, mina arendan ja Artur Suits aitab kapitali kaasamisega ja vaatab audiitori kogemusega, et kõik asjad oleksid korras,” selgitas Tampere omanike rollijaotust.

Kas pole tekkinud konflikti, et Arco Vara endised juhid on teinud konkureeriva ettevõtte? “Meil ei ole olnud konkurentsipiirangut, mis keelaks meil sellist ettevõtet teha,” vastas Tampere.

Lisaks oma kapitalile kaasatakse ka investoreid. “Oleme kaasanud 1,5 miljonit eurot omakapitali projekti käivitamiseks ning meie investorite seas on päris mitu välismaa inimest nii ida kui ka lääne poolt,” rääkis Tampere. “Tegemist on erainvestoritega, inimestega, kes tunnevad meid aastaid,” lisas ta. “Kindlasti tulevikus plaanime ka omanikeringi laiendada. Kinnisvara on kapitalimahukas äri, kaasamiseks peaks olema uksed ja aknad valla,” selgitas Arco Vara eksjuht.

 

Kommentaar

  • Tunnustus Arco Varale

Tarmo Sild, Arco Vara juht
Kahtlemata on see tunnustus meie heale tööle, kui varasemale töökohale Arco Varas või meilt saadud kogemusele viidatakse kui tugevusele oma alustava iseseisva ettevõtte tutvustamisel.
Kinnivaraturu vajadused on mitmekülgsed ning on tervitatav, kui uued firmad püüavad täita erinevaid nišše. Kliendid võiksid sellest võita. Ka Arco Vara homme on veidi teistsugune kui täna, väikesi parendusi teeme kogu aeg.

 

Mis on mis

  • LAAM Grupp

Kinnis­vara teenustele spetsialiseerunud ette­võte
Asutatud mullu mais.
Projektid hõlmavad elamu­piirkondi ja äriprojekte.
Gruppi kuuluvad Laam Arenduse OÜ, Laam Elamute Valduse OÜ, Laam Valduse OÜ.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. June 2014, 19:12
Otsi:

Ava täpsem otsing