Maaelu jääb püsima e-arendamise kaudu

20. veebruar 2016, 13:00

Lehar Priimägi Lehar Priimägi
Foto: Erakogu

Haldusreformi edu soosiks see, kui panna rõhk uudsete võimaluste rakendamisele ja kaasamisele, kirjutab ettevõtja Lehar Priimägi.

Kahtlemata on praegusel ajal läbiv märksõna infotehnoloogia. Peaksime ehitama igale vallale võimalikult lihtsa portaali, mis oleks osa maakonna tervikportaalist, samuti tagama vajajatele arvutid ja tegema soovijatele koolitusi.

Maaelu korraldust hakataks juhtima maakonnakeskustest. Pindala ei ole oluline, küll aga on elanike arv otseselt seotud ametnike arvu töötundide vajaduse normiga. Kõigis praegustes valdades jätkavad parima elukeskkonna tagamiseks tööd nn volikogu liikmed  kui piirkondade esindajad, kes on tasustatud (kuid ei ole tööl põhikohaga). Lisaks on olemas kuluhüvitised kogukonna  toimimiseks.

Esindajate  ja maavalitsuse  suhtlust hakkab korraldama selleks palgatud ametnik. Kõik otsused, mis on piirkonnaga seotud, peavad valitud  liikmed kinnitama enamushäältega. Valitud liikmed  kinnitavad samal viisil ka maavalitsuse juhi.

Ametnik(ud)  viibib (viibivad) vallas kohapeal (sõltuvalt elanike arvust x tundi), et suhelda elanikega, kes ei kasuta internetti (trendi kohaselt jääb neid järjest vähemaks). Ametniku  üks kohustus on kohapeal korraldada valitud liikmetega  arutelu kohaliku elu toimimise teemal.

E-ülekanded istungitest

Istungeid saab jälgida veebis nii otseülekandena kui ka kordusena. Seda moonutamata teavet kasutavad kogukonna  liikmed ja teised kodanikud, saades nii valimisteks mõtteainet. Samuti saab arutellu kaasata spetsialiste näiteks Skype’i vahendusel.

Koolide, teede, raamatukogude ja muu sellisega hakkavad tegelema maavalitsuse spetsialistid, aga iga otsuse nende teemade kohta peavad valitud liikmed enamushäältega kinnitama.

Lähtudes sellest, et valitsus (ministeeriumid)  suunab maaelu, mitte vastupidi, on ehk tulevikus sujuvam rakendada uuendusi maavalitsuse  kaudu. Näiteks saab seda teha droonide kasutamise toetamisel (kaubandusega tegelemine tagab maal pigem ellujäämise, mitte ei ole tegu turumajandusega; ravimid) või ühistranspordi korraldamisel (luues süsteemi, kus elanikud ise koostavad  liikumismarsruudi).

Artikkel ilmub Tallinna Kaubamaja, Danske Banki, Telia, ACE Logisticsi, Combimilli ning Äripäeva arvamuskonkursi Edukas Eesti raames.

 

 

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Märksõnad

Toimetaja valik

NanoFlowcell 11:00 23. juuli 2016

Soolveega sõitev auto kimab börsile

2 Liechtensteinist pärit elektriautode tootja NanoFlowcell AG teatas plaanist tulla järgmisel aastal börsile ning alustada revolutsiooni autotööstuses.
12:33 23. juuli 2016

IMF juht läheb kohtu alla

07:30 22. juuli 2016

Vargus maksuameti koduõuel

9
12:30 22. juuli 2016

Viimane VHSi tegija andis alla

10:45 22. juuli 2016

Kas Apple tuleks maha kanda?

2

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

252 400 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

10:00 22. juuli 2016

Ekspress Grupp laiendab haaret

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

09:00 22. juuli 2016

Bezos möödus Buffettist

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.