Tippinvestorid: langus kujuneb sügavamaks

24. jaanuar 2016, 09:30

New Yorgi börs New Yorgi börs
Foto: EPA

Fondijuhid ja tippinvestorid hoiatavad, et turud langevad tõenäoliselt veel, vahendab Bloomberg.

Põhjused on nende sõnul jäänud samaks: Hiina majandus jätkab aeglustumist, nafta hinnad kukuvad ja keskpankadel pole viisavalt vahendeid, et asja kontrolli alla saada, vahendab Bloomberg.

Langusruumi veel on

Standard & Poor’s 500 indeks võib langeda veel üle 10 protsenti 1650 punktini ning nafta võib kukkuda 20 dollarini barrelist, sest investorid maandavad riske, ütles Guggenheim Partnersi investeeringute juht Scott Minerd. Jeffrey Rottinghaus, kelle T. Rowe Price investeerimisfond oli eelmisel aastal 1 protsendi parimate fondide seas, arvab samuti, et aktsiahinnad võivad langeda veel 10 protsenti, sest USA majandus hakkab tasapisi langema.

„Ma arvan, et S&P 500 indeksi langus kujuneb pikemaks,“ ütles DoubleLine Capitali asutaja Jeffrey Gundlach. „Investorid peaksid müüma pärast põrget [aktsiahindade lühiajaline taastumine – toim], mis peaks saabuma peagi.“ Viimaste päevade aktsiahindade tõus võib olla just see põrge, millest Gundlach räägib.

S&P 500 ja Dow Jones indeksid on sellel aastal langenud umbes 7 protsenti. Vahepeal olid aktsiaturud ka 10 protsendiga miinuses, kuid nädala lõpus hakkasid turud kiiresti tõusma. Nädala lõpetas S&P 500 indeks 1906 punktil. Ka nafta hind taastus pärast 12 aasta madalaima tasemeni jõudmist tublisti.

Vaja on katalüsaatorit

Rottinghaus ütles, et „tööstus- ja toorainesektor on olnud USAs majanduslanguses juba kuus kuud. Me üritame praegu välja selgitada, kui suur osa sellest jõuab tarbimissektorisse.“

BlackRocki globaalsete investeeringute juht Russ Koesterich ütles, et turgude põhja jaoks on vaja katalüsaatorit. Tema sõnul võiks see tulla näiteks Hiina olukorra paranemisest, USA tugevatest majandusandmetest või ettevõtete kasumikasvust.

„Põhinäitajad peavad stabiliseeruma – see näitaks inimestele, et langus on läinud liiga kaugele,“ ütles Koesterich, kelle investeerimisfirma on maailma suurim rahahaldur. „Kindlasti oleme jõudmas lähedale kapitulatsioonile. Languse kiirus viitab sellele.“

Janus Capital Groupi võlakirjaturu fondi juhtiv Bill Gross arvab, et investorid vähendavad praegu riske, sest keskpankadel pole enam võimalusi majanduste toetamiseks.

„Kvantitatiivne lõdvendamine (QE) ja negatiivsed intressimäärad ei suuda enam reaalmajandust nii palju toetada,“ ütles Gross. „Turud saavad aru, et kasvupotentsiaal on kehv. Nad näevad, et suuremad arenevad turud on jõudmas majandussurutisse.“

USA majandus paremas seisus kui teistel riikidel

Investeerimisfirma Charles Schwab Corpi investeeringute juht Omar Aguilar ütles, et paljude riikide majandustel läheb kehvasti, aga USA on jätkuvalt stabiilne.

„See on finantskriis, mitte majanduskriis,“ ütles Aguilar konverentsikõnes. „USA majandus on jätkuvalt stabiilne.“

Tema sõnul on eluaseme turg, tööturg ja valitsuse kulutamine jätkuvalt majanduskasvu toetamas. Nafta peaks aga selle aasta teises pooles kallinema, sest pakkumine hakkab madalate hindade tõttu kahanema, ütles Pimco Total Return fondi kaasjuht Mihir Worah.

„Me prognoosime jätkuvalt, et naftaturg peaks selle aasta teises pooles tasakaalu jõudma. See peaks nafta hinnad ka kõrgemale viima,“ ütles Worah. „Me oleme riskidest teadlikud, aga usume, et USA majandus kasvab sellel aastal 2 protsenti.“

Oakmark International fondi juht David Herro lisas, et madalad energiahinnad toetavad tarbimist, mis moodustab suure osa USA majandusest.

„Ma ei arva, et aktsiahindade langus on majanduse põhinäitajatega õigustatud,“ kirjutas ta Bloombergile saadetud e-mailis.

 

Jälgi Investor Toomast sotsiaalmeedias
Investor Toomase uudiskiri

Telli viimased börsiuudised oma meilile. Liitu Investor Toomase uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Investor Toomase uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

Kaarel Kotkas 16:00 28. juuli 2016

Hiidlane lõi veebiäridele petiste radari

Aasta eest hakkas 21aastane Hiiumaa noormees arendama isikutuvastusteenust, mis jätab tema konkurendid üle maailma kaugele selja taha.
07:15 28. juuli 2016

Inbank toob turule võlakirjad

23:37 27. juuli 2016

Facebookilt plahvatuslik kasv

15:45 27. juuli 2016

Maksuvaidlus kisub tuliseks

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

251 704 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

Naftaväli
22:06 28. juuli 2016

Nafta hind kukkus 2%

13:24 28. juuli 2016

Hiina lubab Uberi oma turule

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

Jaemüük
11:00 28. juuli 2016

Baltika kasum kasvas

22:48 27. juuli 2016

Apple'i latt on madalale lastud

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.