Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasa pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Sulge Tutvustus

Investor Toomas: lõputu halastus kasiinofirmale

25. veebruar 2016, 16:02
Olympic Casino Varssavis.
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160225/INVESTOR/160229872/AR/0/AR-160229872.jpg

Kodumaine kasiinofirma Olympic tegi mu meele seekord veidi rõõmsamaks ning pean sellele tõenäoliselt veel ühe võimaluse andma.

Tean, et kipun juba kõlama nagu rikki läinud grammofon. Olen alates möödunud suvest mõtisklenud Olympicu tulevikuperspektiivi üle ning kaalunud aktsiate müümist. Põhjuseks aktsia hinna kesine liikumine viimastel aastatel. Iga kord olen aga mõttest loobunud ning lubanud ära oodata järgmised kvartalitulemused.

Pean tõdema, et seekord olin tulemustes positiivselt üllatunud, sest nii käive kui ka kasum tegid kena hüppe üles. Eriti hea meel oli näha müügitulu kasvu pea kõigil turgudel. Paistab, et laienemised hakkavad positiivseid tulemusi andma ja kasvuruumi jagub. 

Aktsia ei taha kuidagi tõusta

Küll aga pole ma rahul sellega, et see kasv ei taha kuidagi kajastuda aktsia hinna liikumises. Möödunud septembris kirjutas kasiinofirma juht Madis Jääger minu kahtlustele vastuseks, et ma ei peaks ettevõtte tuleviku pärast muretsema. Tema sõnul on Olympic viimastel aastatel oma aktsionäridele pakkunud selgeid arengusamme käsikäes kindlustunde kasvuga. See mind aga kuigi palju ei rahustanud, sest aktsia lõpetas aasta vaid 5%ga plussis. Ka tänavu on hind püsinud suhteliselt stabiilne ning mõneprotsendilise hüppe tegi aktsia vaid 23. veebruaril vahetult enne tulemuste avalikustamist. Aktsionärina mulle muidugi meeldib, et ettevõte tasapisi laieneb, kuid aktsia hinna kesine tõus kriibib aina rohkem südant.

Eile vahetult pärast tulemuste avalikustamist langes aktsia hind üldse väikesesse miinusesse. Küllap oodati enamat, sest esmapilgul suur kvartalikasumi kasv oli tingitud madalast võrdlusbaasist. Samuti ootasid nii Swedbanki kui ka LHV analüütikud ettevõttelt suuremaid kasuminumbreid. Peamist muret valmistavad kasvavad äri- ja tööjõukulud. Sellegipoolest on mõlema panga analüütikutel kasiinofirma tulevikku usku. Swedbanki analüütikud märkisid mõni aeg tagasi koguni, et Tallink ja Olympic on nende analüüsitavatest börsifirmadest kõige paljulubavamad. 

Müüma kohe ei torma

Mõlema ettevõtte aktsiad on ka minu portfellis olemas ja loomulikult tahaksin näha Olympicu aktsia hinna tõusu 2,3 eurole, nagu on hinnasihiks määranud Swedbank. Kuigi küsimusi kasvuperspektiivi kohta jagub, jäävad kasiinofirma aktsiad vähemalt mõneks ajaks mu portfelli alles. Eks paistab, milliste laienemistega firma meid sel aastal üllatab ja kuidas õnnestub neil oma tegevust efektiivsemaks muuta. Olympicu osatähtsus mu portfellis on 3,9% ja selle suurendamiseks ma praegu põhjust ei näe.

Firma juhtkond on lubanud pikaajalisi aktsionäre motiveerida iga-aastaste dividendidega. Mina ootan, et need dividendid ka vähehaaval tõuseksid. Analüütikud aga prognoosivad siiski, et tänavu jäävad Olympicu dividendid tõenäoliselt mullusega samale tasemele. Ehk oodata on 10 senti aktsia kohta, mis lisaks minu kontole 500 eurot. 

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. February 2016, 16:02
Otsi:

Ava täpsem otsing