Investorite harimisest

22. jaanuar 1998, 00:00

Peaaegu iga kord, kui pangad avaldasid mullu kuukasumeid, sööstsid aktsiate hinnad üles, maast kaugemale orbiidile. Sellel aastal võttis Hansapank investorites pikaajalisema investeerimise harjumuse tekitamiseks kasutusele uue info avaldamise malli: seniste kuutulemuste asemel saavad investorid Interneti börsileheküljel näha vaid kolme kuu tulemusi.

Ent peale investorit hariva-kasvatava külje on uuendusel ka varjupool. Algallikast pärineva info vähenemisega kaotavad eelkõige needsamad ?õpetust vajavad? väikeinvestorid.

Ega siis andmete mitteavaldamine tähenda seda, et Hansapanga raamatupidajad kuunumbreid enam kokku ei löö. Kindlasti löövad. Ning kindlasti levib informatsioon kasumiarvestusel joone alla jäänust ka teistesse pankadesse. Kuid keegi ei sosista seda numbrikest väikeinvestori kõrvu ning seega avaneb mitmesuguse kahtlase väärtusega informatsiooni tekkimise võimalus.

Lugu muutub veelgi kahetsusväärsemaks siis, kui teised pangad järgivad Hansapanga eeskuju. Nii hakkab informatsioon ligi 90% börsil kaubeldavate aktsiate (pankade aktsiate), kohta paistma kõverpeeglitest, mille kõverus oleneb infoallika usutavusest.

Kolme kuu tagant andmete avaldamine oleks õigustatud vähemalt kümnete aastate pikkuse traditsiooniga stabiilselt arenevate pankade puhul. Eestis muutuvad turuseisud panganduses iga kuuga, ka pankade kasumid erinevad kuude kaupa üksteisest tunduvalt.

Miks muretseb Hansapank investorite investeerimisalase harituse üle? Et nad ei investeeriks ?valesti? ja et aktsiatel oleks ?õige hind?? Arvan, et börsiettevõtte tegevus peaks olema nii läbipaistev, kui vähegi võimalik. Informatsiooni kinnihoidmine ei tee investoreid targemaks.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing