Lodel on head kasvuväljavaated

02. märts 1998, 00:00

Lode tehas on Läti juhtiv keraamilise kivi ja telliste tootja. Lähedal asuvast savimaardlast saab ettevõte kvaliteetset toorainet. Pärast suure idaturu kokkuvarisemist on Lode leidnud hea juurdepääsu uutele turgudele ning see on võimaldanud tal tootmist laiendada.

Lode tehas loodi 1963. aastal ja erastati 1996. aastal, mil avalikul oksjonil omandas 49% Lode aktsiatest eraisik Edvins Samulis. 23,5% aktsiatest müüdi avalikkusele ja 20% tehase töötajatele. Erastamislepingu järgi lasub strateegilisel omanikul kolme erastamisjärgse aasta jooksul ühe miljoni lati suurune investeerimiskohustus, mis täidetakse ilmselt aktsiakapitali suurendamise teel.

Tehase aastane tootmisvõimsus on 24 miljonit tellist ja 3,7 miljonit keraamilist plaati, eelmisel aastal valmistati 19,3 miljonit tellist ja 300 000 keraamilist kivi, mis moodustab enam kui 80% kogu Läti tellisetoodangust. Valmistatakse 40 tellisesorti ja 3 liiki keraamilisi kive. Tehase peamiseks eeliseks konkurentide ees peetakse 67,6 hektari suurust unikaalset savimaardlat tehase vahetus läheduses. Tänu sealse savi headele omadustele on Lode tooted vastupidavad ja iseloomuliku punase värvitooniga. Prognoosi järgi jätkub savi vähemalt viiekümneks aastaks. Lode tehase kõrvaltegevuseks on valge liiva kaevandamine, mida kasutab toorainena klaasitööstus.

Lode tellisetehase peamised müügiturud on Läti (60%), Poola, Venemaa ning teised naaberriigid. Olles suurim Läti ehituskivi valmistaja ja hea reputatsiooniga teistes Balti riikides ja Poolas, on Lodel suurepärased eeldused hästi teenida selles regioonis juba alanud ja kasvava ehitusbuumi pealt.

Tehas lootis 1997. aastal kahekordistada tootmismahu ja müügikäibe, mis esialgsetel andmetel ka teoks sai. Seejuures oli puhaskasumi kasv veelgi kiirem.

Ülisoodne asukoht on taganud firmale hea kasumimarginaali, aktiivne turundustegevus ja edukas müük küllalt kindla kliendibaasi.

Lode aktsiad on noteeritud Riia börsi teises nimekirjas, Talinvest Suprema analüütik Raivis Cakuls hindab aktsia hetke turuhinda optimaalseks, investorite jaoks positiive on Lode hea kasvupotentsiaal, negatiivseks teguriks aktsia vähene likviidsus.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing