Laenubuumi põhjustasid eraisikud

05. märts 1998, 00:00

Ühispanga laenudirektori Andrus Kimberi sõnul on ettevõtete laenuturg pikka aega olnud sama ja kasvanud stabiilselt. Eraisikute laenamine aga kasvas eelmisel aastal hüppeliselt. «Ettevõtjad on kogu aeg laenanud, samal ajal kui eraisikute laenuvõimalused suurenesid oluliselt just eelmisel aastal,» sõnas Kimber.

Kimberi sõnul hoogustus eelmisel aastal eluasemelaenude andmine, sest inimeste sissetulekud suurenesid.

«Siiamaani lihtsalt ei antud eraisikutele nii palju laenu,» ütles Angelika Kallakmaa-Kapsta Hoiupanga tootearendusosakonnast. «Kui nüüd said inimesed näiteks külmkapi ostmiseks laenu võtta, ei mõeldud enam säästmisele.»

Eelmise aasta lõpuks olid eraisikud võtnud pankadest laenu üle 4 miljardi krooni, mis teeb ühe eestimaalase laenukoormuseks ligi 3000 krooni.

Eelmise aasta kolmandas kvartalis oli kogu laenude maht võrreldes 1996. aasta sama ajaga kasvanud ligi kaks korda. Laenuturu kiire kasv aeglustus alles eelmise aasta viimastel kuudel, sest pangad tõstsid intresse ja piirasid laenuvõimalusi.

Kokku oli pankade laenuportfelli suurus eelmise aasta lõpus 20,2 miljardit krooni, aasta varem oli see 11,4 miljardit krooni. Eraisikute laenud pankade laenuportfellides kasvasid aasta jooksul 5 protsenti, 20,6 protsendini. Samal ajal ettevõtetele antud laenude osa vähenes rohkem kui viiendiku võrra 84 protsendilt 62 protsendile.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing