Möödunud aasta oli börsiettevõtetele edukas

01. aprill 1998, 00:00

Taas on kätte jõudnud aeg, mil ettevõtete omanikud (aktsionärid) kogunevad igakevadistele korralistele üldkoosolekutele. Üldkoosolekuid peavad ka Tallinna börsil kaubeldavate ettevõtete aktsionärid.

Üldkoosoleku eesmärgiks on jagada omanikele, kes firma igapäevases töös ja juhtimises ei osale informatsiooni möödunud aastal toimunust ja teha omanike enamuse heakskiitu nõudvaid otsuseid. Sugugi vähetähtis pole ka ettevõtte eelmise aasta tulemustest lähtuvalt dividendide maksmine.

Esimesed börsiettevõtete aktsionäride kogunemised on juba toimunud, mitmed on lähemal ajal toimumas ja üks osa vajavad veel kokku kutsumist. Üldjoontes on tänaseks selgunud enamiku börsiettevõtete lõplikud majandustulemused (möödunud aasta lõplik kasum on selgumata veel vaid Tallinna farmaatsiatehasel ja Leks Kindlustusel) ja ka see, kui palju plaanitakse maksta omanikutulu (otsus või esialgne kava on olemas 14 ettevõttel).

Üsna üheselt võib möödunud aastat pidada börsiettevõtetel kordaläinuks. Kõigi 28 börsisüsteemis kaubeldava ettevõtte kogu puhaskasum kasvas aastaga pea 90% võrra, olles 1,524 mld kr. Võttes arvesse, et 1997. aasta lõpus kaubeldi börsil ligi 233,85 mln aktsiaga ja 1996. aasta lõpus umbes 171,5 mln aktsiaga, on keskmine kasum ühe börsil kaubeldava aktsia kohta kerkinud aastaga 4,7-lt 6,5 kroonile ehk 38,3%.

See lubaks aktsionäridel loota ka 1996. aastaga võrreldes märgatavalt suuremaid dividende. Dividendide suurus on otseselt sõltuv ka ettevõtte ja kogu majanduskesk-konna üldisest arengustaadiumist -- kiirelt arenevad ettevõtted maksavad suurest investeerimisvajadusest tingitult vähem dividende.

Kuigi subjektiivse üldmulje kohaselt võiks arvata, et siinsed ettevõtted on aastaga jõudnud palju rahulikumasse arengujärku, on kavandatavad dividendid hoopis kahanenud. Möödunud aastal maksti aktsia kohta teenitud kasumist keskmiselt dividendideks 19%. Sel aastal on vastav näitaja seni aga vaid 10,6%

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing