Poliitikud ajasid Vene väärtpaberituru tupikusse

02. aprill 1998, 00:00

Viimastel päevadel pole Venemaa turul toimunud olulisi kõikumisi. Aktiivsus oli väike, mille tingis osaliste soov vältida tegutsemist mää-ramatuse olukorras. Välismaalased eelistavad endiselt jääda äraootavale seisukohale, mis toob kaasa vaikse languse.

Tempokaotus turul on seotud valitsuskriisiga. Nagu teada saatis president Tsernomõrdini valitsuse erru ning esitas uueks peaministrikandidaadiks S. Kirijenko. Duumale oli asjade selline käik suureks ootamatuseks. Vaatamata Kirijenko kinnitusele, et täielikku valitsuse vahetust ei tule, suhtutakse temasse skeptiliselt, sest pole selge, kellele milliseid kohti valitsuses pakutakse.

Uue valitsusprogrammi koostamisel osalevad eri poliitilised jõud. Nende seas on ka radikaalse turumajanduse pooldaja Jegor Gaidar. Kui aga Kirijenko ei suuda fraktsioonidega kohtade jagamise suhtes uues kabinetis kokku leppida, lükkab duuma tema kandidatuuri ilmselt tagasi. Konstitutsioon lubab duumal hääletada peaministri kandidatuuri kolm korda. Kui kolmandal korral konsensust ei leita, saadetakse duuma laiali.

Nii on Jeltsin seadnud duuma väljapääsmatusse seisu. Isegi kui kahel esimesel katsel võib duuma tõrkuda, peab ta kolmanda kandidaadi heaks kiitma või laiali minema. Kui Kirijenko kandidatuuri heaks ei kiideta, peab president duuma püsimiseks vahetama kandidaati. Kui ta seda ei tee jääb duumale ainsaks võimaluseks avaldada presidendile umbusaldust.

Juba on loodud «umbusaldusavalduse ettevalmistamise staap», kuhu duumast kuulub kaitsekomitee esimees Rohlin ja kaks kommunisti. Võimalik, et kommunistidel õnnestub koguda protseduuri alustamiseks vajaliku 1/3 häältest, presidendi erru sundimiseks vajalikku 2/3 siiski vaevalt. Samas pikendaks kommunistide selline käik määramatut olukorda kolme kuu võrra.

Presidendi arvates pole valitsuse esmajärguliseks ülesandeks poliitilised debatid vaid eelarve. Eriti murettekitav on uute palgavõlgnevuste tekkimine, veebruaris kasvasid võlad 21% võrra ning 1. märtsil moodustasid 7,6 mld rubla.

See võlg tekib eeskätt regioonides ning on tingitud riigitulude alalaekumisest. Pingeline on olukord ka pensionivõlgadega. Kuigi maksude laekumine eelarvesse ületab esialgsetel andmetel I kvartalis eelmise aasta analoogilist näitajat 42%, nimetatakse eelarve tulupoole nõrka täitmist valitsuse langemise esmase põhjusena. Kui maksulaekumus ei parane ja maksureform, sh maksukoodeksi vastuvõtmine viibib, võib Standard & Poor alandada Vene krediidireitingut. Täna on S&P reiting Venemaale BB-.

Väärtpaberiturg suhtub toimuvasse rahulikult ja kuni pole selge, kes hakkavad kuuluma valitsusse ning millised on selle esimesed otsused, jäädakse passiivseks. OPECi nafta hinna reguleerimise koosolekul olulisi otsuseid ei tehtud ja naftafirmade tõusule mängida pole põhjust. Pikemateks paigutusteks on hetkel parim energeetika. Sektori atraktiivsemad on Mosenergo, Samaraenergo, Sverdlovenergo ja Bashkirenergo lihtaktsiad.

Kuid elektri tarbimise aeglase kasvu ja tariifide riigipoolse kontrolli tõttu on energeetikasektori kasvupotentsiaal piiratud. Merrill Lynchi hinnangul ei ületa keskmise puhaskasumi kasv aastas lähemal neljal aastal 0,4%.

GKO 82 seeria täiendava emissiooni oksjonil kujunes nende tulususeks 15,25%, mis on 9,5 punkti madalam kui GKOdel, millega kaubeldi järelturul enne emissiooni. Seega on oksjonil osalenud huvitatud mängust tõusule ning oodata võib GKO noteeringute tõusu.

Huvi riigi võlakirjade vastu toob kaasa nende tulususe alanemise ja huvi kasvu firmavõlakirjade vastu. Samas võib lähiajal ennustada pigem langust, sest poliitiline määramatus rikub lääne investorite huvi aktsiaostude vastu.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing