Laupäev 22. oktoober 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Tselluloosiprojekt võtab Lätis ilmet

27. mai 1998, 00:00

Sõelale on jäänud viis paberi- ja tselluloositootjat kolmest riigist, ütles Läti põllumajandusminister Andris Ravin?. Nende seas on Soome Metsäliitto, Enso, Rootsi Södra, SCA ja Singapuri Tolarami grupp.

Viimasesse läbirääkimistevooru valitakse üks-kaks potentsiaalset investorit ning lõplik otsus tehakse sügisel. Võitja võib soovi korral saada aktsiate kontrollpaki enda kätte. Läti loodab, et ehitustööd algavad järgmisel aastal ning ehitus valmib aastal 2003. Soodsaimaks tselluloositehase asukohaks peetakse Jekabpilsi või Livanit Daugava ääres. Alternatiividena on mainitud Läänemere-äärset Liepajat, Pavilostat või Varvet. Läti ärileht Dienas Bizness prognoosis, et tselluloositehas tuleb mere äärde, ehkki valitsus tahaks seda Livanisse, kus suured ettevõtted on läinud pankrotti ja valitseb suur töötus. Lõpliku valiku teeb põhiinvestor.

Konsultatsioonifirma Jaakko Pöyry Consultingi arvestuste kohaselt maksab 500 000tonnise aastase tootmisvõimsusega tehase ehitamine üksteist ja pool miljardit Eesti krooni. Kui tootmismaht tõuseb 600 000 tonnini, siis on maksumus 13,9 mld krooni. Esialgu on tehases kavas toota tselluloosi Euroopa turule.

Puitu on Lätis piisavalt. Tselluloosipuud on 4--5 miljonit tihumeetrit, mis rahuldab ühe tehase vajaduse kuhjaga. Tooret on valmis pakkuma nii oma kui ka naabermaade saetööstused, kinnitas ta.

Nagu ütles Soome Metsäliitto Internationali tegevdirektor Gideon Bolotowsky, uurib firma tselluloositehase ehitamise võimalusi ka Eestis, Leedus, Lääne-Venemaal ja Valgevenes. Läti eeliseks on see, et seal on kõige rohkem puitu ja metsade erastamine on kulgenud naabritest kiiremini, sõnas Bolotowsky.

Soome ekspert ei arva, et tselluloosi tootmine Baltimaades oleks tingimata odavam kui Soomes. Kokkuhoid tekiks põhiliselt transpordi pealt.

Läti, Leedu ja Eesti suhtes on esialgu skeptilisel seisukohal Thomesto Tradingu tegevdirektor ja UPM-Kymmene juhatuse liige L. J. Jouhki, kelle arvates tuleks seal metsamajandus, puidu pakkumine ja logistika enne korda saada kui tselluloositehast ehitama hakata.

Rootsi metsaomanikele kuuluv Södra teeb Lätis pakkumuse koos Soome Metsäliittoga. Pärast Rootsi Mönsteråsi kavandatud 2,7 mld Eesti krooni maksva tehase ehitamist Rootsis uue tehase jaoks enam metsavarusid ei jätkuks. Seepärast on Södra hakanud koos Metsäliittoga mõtlema uue tehase ehitamisele Saksamaal, ent kui Läti projekt teoks saab, siis sellest ilmselt loobutakse. Uus tehas kindlustaks Södra positsiooni maailma suurima pikakiulise tselluloosi tootmisel. BNS-KL-DI-ÄP

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing