Tuule vihin peletab metsloomad teelt minema

05. juuni 1998, 00:00

Autole paigaldatav ulukipeletaja ei kujuta endast kõlavale nimele vaatamata midagi muud kui vilet, mis on reguleeritud kõrgetele sagedustele. Inimkõrvale kuuldava heli asemel laseb see auto liikudes läbi vile puhuva vastutuule mõjul kuuldavale vaid loomadele kostvat ultraheli.

Väidetavalt mõjub ultraheli põtradele, metskitstele, jänestele ja teistele meie metsades enamlevinud ulukitele. Seade toimib efektiivselt 50 km/h kiirusel ja 400 m kauguselt. Ulukipeletaja koosneb kahest vilest, et katta laiemat sagedusala.

Ulukipeletaja tuleb paigaldada nii, et õhu läbivool oleks võimalikult hea, vilede vahekaugus peaks olema vähemalt 20 sentimeetrit. Parimaks paigalduskohaks on kaitseraud, iluvõre või katuseraam, veoautodel suunatuli.

350kroonine hulgihind Rootsis valmistatud kahe väikese plastmassist vile eest tundub üsna soolane, seda enam, et esmapilgul enam-vähem analoogseid seadmeid on Eestis teisigi ja märgatavalt odavamaid (analoogse otstarbega Taiwani toodangut on siin-seal nähtud kauplustes vaid 25--65 krooni eest).

Rootslaste toodangu väliselt suurimaks erinevuseks on vile kaldenurga reguleerimise võimalus, kui vile lahti võtta, selgub, et sisemuski erineb oluliselt, koosnedes keerulistest kanalitest. Ka koosneb Rootsi ulukipeletaja kahest erineval sagedusel töötavast vilest, mis peaks müüjate sõnul tagama märgatavalt suurema efektiivsuse.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing