Reede 24. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Seadus pani suitsumüüja panga vahet jooksma

Sulev Oll 10. jaanuar 2001, 00:00

?Sigarette mulle jaanuari alguses sularaha eest ei müüdud, põhjuseks toodi uuest aastast rakendunud tubakaseadus,? kirjeldas olukorda Eesti sigaretiturul ASi Auto Jõhvi kommertsdirektor Ilmar Aun.

Varem oli Aun sigarette Jõhvis asuvas väikeses tanklas müümiseks ostnud sularaha eest tubakatoodete hulgimüügifirmade kohalikest esindustest. Nüüd selgitati Aunale, et tal tuleb ühes kindlaks määratud kuuest Ühispanga kontorist avada konto, kust kõik laekumised kantakse Tobaccoland Eesti kontole.

?Uut põhimõtet tutvustava teksti läbi lugenud, tekkis mul palju küsimusi, süsteem tundus nõme,? rääkis Ilmar Aun. ?Rohkem ei ole ma selle asjaga enam tegelenud.?

Auna pahameele põhjustas 1. jaanuaril rakendunud tubakaseadus, mis keelab sularahaga arvlemise sigarettide hulgimüügi korral. Pahased on ka paljud teised sigaretiostjad, kinnitati sigarettide hulgimüügifirmadest. Samas oli sularaha eest sigarette ostvaid firmasid veerand kuni pool või rohkemgi paljude hulgimüüjate klientidest.

?Sularahas maksmine oli lihtsam,? väitis Harjumaal Kiius asuva poe Kau+ omanik Tarmo Tamm. Tamme sõnul teeb ülekandega maksmise ebamugavaks juba see, et sigarette ostetakse sageli, isegi neli korda nädalas. Kord nädalas tuuakse sigaretid poodi, lisaks sellele käiakse ise kaubal järel.

Tamme sõnul teeb ülekandega maksmine sigaretid ka kallimaks, ülekandetasule lisandub võimalus, et hulgimüügifirmad annavad ostjale pikema maksetähtaja, mida viimane ka kasutama kipub. Eraldi konto avamist sigaretifirma Tamme sõnul ei nõua. ?Talle sobivad juba olemasolevad kontod,? sõnas Tamm.

Kuut Ühispanga kontorit eelistava Tobaccoland Eesti ASi finantsjuhi Inga Kuusiku sõnul konsulteerisid ka nemad enne otsusele jõudmist suuremate Eestis tegutsevate pankadega. ?Valitud süsteemi kohaselt võtame kliendi käest raha ja toimetame selle Ühispanka tema pangakontole, kust see automaatselt kantakse meie pangakontole,? rääkis Kuusik.

Kuusiku kinnitusel on süsteem mõeldud eelkõige klientidele, kes ostavad kauba Cash & Carryst. ?Krediiti müümine on sama mõeldamatu kui tanklates kütuse võlgu müümine,? väitis Kuusik. Süsteemi võttis Tobaccoland kasutusele ka suure klientide hulga pärast ? umbes 3000 kliendi muud moodi teenindamine oleks nõudnud raamatupidajate täiendavat töölevõtmist.

TRC Tubaka ASi spetsialist Madis Udam kinnitas aga, et paljude maapiirkonnas asuvate ostjatega on rahaülekandesuhete sisseseadmine sisuliselt võimatu. Udami sõnul jääb üle vaid trikitada ja püüda seadusega mitte vastuollu minna. ?Sisuliselt tuleb nüüd legaalset suitsu müüa nagu salasuitsu,? väitis Udam.

Udami väitel toimis sigaretimüük varem lihtsalt. ?Sõitsime maale, peatusime kaupluse juures, andsime sularaha vastu paar plokki sigarette ja sõitsime edasi,? kirjeldas ta müügitööd. Nüüd näeb Udam ühe võimalusena poest mööda sõitmist. ?Aga see aitaks kaasa salasuitsude laiemale levikule,? ütles ta.

AMER Tobacco ASi büroojuhataja Aili Herkeli sõnul on uue tubakaseaduse probleem ka see, et seadus ei sätesta üleminekuaega. ?Nõuded müügipakendile muutusid, aga laos võib olla veel kaupa, mis nõuetele ei vasta,? rääkis Herkel.

Analoogselt tubakatoodetega nõutakse sularahata arvlemist ka alkoholi ostmisel, seda juba eelmisest aastast. Mitmele firmale, kes nii alkoholi kui ka sigarette müüvad, muutis see tubakaseaduse mõju valutumaks.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing