Rootsi majandus jahtub

Sirje Rank 19. veebruar 2001, 00:00

Kõige süngema prognoosi on seni andnud Rootsi Tööstusliit, mis ennustab läinud aastal 4% tempos kasvanud Rootsi majanduse aeglustumist sel aastal 2,5 protsendile ja tuleval 2,6 protsendile.

?Me ei usu, et tegemist oleks kasvukõveras ajutise sakiga,? ütles liidu peaökonomist Arvid Böhm Rootsi majanduslehele Dagens Industri. ?Oleme klassikalise alla suunduva konjunktuuritsükli alguses.?

Põhjala suurim pank Nordea seevastu ennustas hiljaaegu, et langus jääb lühiajaliseks ning et juba tuleval aastal ületab Rootsi majanduskasv taas 3%. Selle aasta prognoosi kärpis Nordea aga läinud aasta novembri ennustusest enam kui protsendipunkti võrra ? 3,8 protsendilt 2,6 protsendile.

Tööstusliidu hinnangul annab pessimismiks alust tööstustellimuste järsk vähenemine. Nõudluse vähenemine omakorda tähendab tootmise vähenemist ning vallandamisi. Läinud aasta 6,7% tööstustoodangu kasvu asemel ennustab liit sel aastal üldist pidurdumist.

Mullu detsembris jõudis Rootsi ostujuhtide indeks ICI esimest korda pärast 1999. a veebruari 50 punkti tasemele, mis on kriitiline piir majanduse kasvu ja languse vahel. 2000. aasta märtsist oli indeks 65,8 punkti tasemel, sealt edasi on langus olnud pidev.

Risk, et jahtumine levib ka majanduse muudesse sektoritesse, on liidu hinnangul suurem kui 1998. a Aasia kriisi päevil. ?Siis laienesid IT firmad teenindussektoris täie tempoga, korvates nõrga konjunktuuri tööstuses. Praegu seda ei ole,? ütles Arvid Böhm.

Rootsi tööstus sõltub rahvusvahelisest kliimast ning on üldiselt muust Euroopast konjunktuuritsüklis ees. Rootsi SKTst moodustab eksport ligi poole.

Negatiivsed uudised on üllatavalt kiiresti muutnud Rootsi tarbijate ostuhuvi, ehkki ostujõud on tänu maksukärbetele ja kütuse hinna langusele paranenud. Jõulumüük oli kaubandusele täielik pettumus ning oodatud 5% asemel aeglustus jaekaubanduse käibe kasv detsembris 3,5 protsendile.

Jaanuari küsitlus näitas, et vaid 22,5% rootslastest usub, et riigi majandusel läheb eeloleval 12 kuul hästi, samas kui veel aasta tagasi oli optimiste 43%. ?Rootslaste psühholoogias on toimunud muutus. Nad on lasknud end mõjutada USA uudistest ning kardavad, et Rootsis läheb samuti. Oma mõju on kindlasti ka börsi langusel,? ütles kaubandusuuringutega tegeleva instituudi HUI ökonomist Carl Echerdal.

Kümnest rootslasest kaheksal on aktsiad ning läinud aasta märtsist on Stockholmi börs kukkunud ligi 30%.

Rootsi tööstusliit usub, et Rootsi majandus jõuab ?põhja? aastaga ning hakkab taas kiiremini kasvama 2002. a alguses. Nordea on optimistlikum ja usub, et kasv kiireneb juba selle aasta teisel poolel. Nordea hinnangul peatavad Rootsi majanduskasvu aeglustumise USA kasvu taastumine, kütuse hinna langus ning 3G mobiilside-infrastruktuuri rajamine.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:10
Otsi:

Ava täpsem otsing