Juhtiv portaal jäi juhita

Sirje Rank 09. märts 2001, 00:00

Eesti aja järgi kolmapäeva öösel antud pressikonverentsil teatas Yahoo!, et loodab kasumi asemel aasta esimeses kvartalis vaid kulud-tulud tasa saada, ennustades müügikäivet 170?180 miljonit dollarit.

Põhjuseks reklaamitulude kahanemine USA makromajanduskliima halvenemisest.

Prognoos jääb alla nii läinud aasta viimase kvartali 311 miljonile dollarile kui ka jaanuaris juba alandatud prognoosile, mille järgi käivet prognoositi 220?240 miljonit dollari vahemikus.

?USA firmad tegutsevad majandusoludes, mis on viimastel nädalatel veelgi halvenenud, ning kuna tarbijausaldus ja kulutamine on vähenenud, on kliendid oma kulutusi meediale piiranud kuni majandusväljavaadete paranemiseni,? ütles kontserni juht Tim Koogle.

Yahoo! hädad tumestavad väljavaateid ka teiste internetifirmade jaoks, mis teenivad põhiosa oma tulust reklaamist.

Investeerimispank Merrill Lynch ennustab, et esimeses kvartalis võivad reklaamitulud kahaneda kuni 25 ning Yahoos on internetireklaami osakaal endiselt 90.

Portaal on üritanud leida uusi kliente traditsiooniliste firmade hulgast, kuid siin on kasv takerdunud USA majanduskasvu aeglustumise taha.

Katsed muuta osa varem tasuta pakutud teenuseid tasuliseks on samuti tagasilöögi andnud. Pärast tasuliseks muutumist on aktiivsete osalejate hulk Yahoo oksjonitel USAs kahanenud 2 miljonilt 200 000-le.

Yahoo! jaanuaris avaldatud viimane majandusaruanne oli küll ootustele vastav, kuid juhatus hoiatas, et alanud aastal jääb müügi kasv 2000. aasta 90 protsendist oluliselt tagasihoidlikumaks, võib-olla vaid 10 protsendile.

Yahoo! probleemid on ergutanud kuuldusi portaali võimalikust ülesostmisest. Ühe huvilisena on nimetatud Prantsuse Vivendit, Euroopa suurimat meediagruppi. Vivendile annaks tihedam koostöö Yahooga tugeva kanali USAs, Yahoo! saaks vastu juurdepääsu Prantsuse firma muusikakollektsioonile ja meelelahutusprogrammidele. Raskustes portaali vastu on huvi tundnud ka Disney, kuid siiani on Yahoo! toonitanud soovi jätkata omal käel.

Seda suunda kinnitab hiljuti tehtud muudatus aktsionäride õigustes, mis peaks firmat kindlustama vaenulike ülevõtmiste vastu ning aktsiate tagasiostu plaan.

Yahoo! väärtus on läinud aasta haripunktist 115 miljardilt dollarilt (3485 mld kr) kukkunud 11,7 miljardile ning nüüd teatas Yahoo!, et otsib kontsernile uut tegevjuhti. Tim Koogle jääb edasi juhatuse esimeheks.

Alates läinud kuust on Yahoost lahkunud juba mitu tippjuhti alates Euroopa haru juhist Fabiola Arredondost Aasia, Lõuna-Korea ning viimati Kanada juhi lahkumiseni. See on õõnestanud portaali rahvusvahelise strateegia usaldusväärsust kuid Koogle?i sõnul ei maksa tagasiastumisi üle dramatiseerida. Uue juhi ülesandeks saab portaali ettevalmistamine uueks kasvufaasiks.

Eilset kauplemispäeva alustas Yahoo! aktsia 20protsendilise kukkumisega.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing