Sonera jätkab samal kursil

Sirje Rank 12. aprill 2001, 00:00

Kauppalehtile antud ühisintervjuus peavad Sonera juhatuse esimees Tapio Hintikka ja tegevjuht Kaj-Erik Relander praegu esmatähtsaks töörahu. Eesmärk on firma korda teha, et siis tugevamalt positsioonilt uuesti jätkata sobiva partneri otsimist.

?Tegevjuhtkonna selgituste põhjal ei näe juhatus radikaalseteks muudatusteks vajadust. Praegune strateegia on õige,? ütles Hintikka.

FT Lex kolumn kirjutas hiljuti, et aastaga 90% firma väärtusest kaotanud Soneral oleks tagumine aeg strateegia ümber vaadata ning ? miks mitte ? kaaluda ühinemist Rootsi Teliaga, et luua üks tõeliselt tugev Põhjala operaatorfirma.

?Soome uhkus küll kanataks, kuid investorid teeniks kopsaka preemia,? kirjutas leht.

Eurotop 300 aktsiaindeksis on Sonera viimase 12 kuu kõige kehvem aktsia. Võrreldes läinud aasta märtsi tipptaseme 97 euroga kukkus Sonera aktsia läinud nädalal isegi läbi oma 1998. aasta noteerimishinna 7,57 euro.

Sonera, milles investorid varem nägid mobiilside tehnoloogia eesrindlast, ei ole turu silmis praegu enamat kui küpse koduturuga väikeriigi operaator, millel on tohutu võlakoorem ning suhteliselt lootusetu positsioon 3G mobiilside käivitamisel Euroopa suurimal turul Saksamaal, kirjutab FT.

Sonera probleemid ongi põhiliselt välistegevuses. Läinud reedene kasumihoiatus, mille järgi Sonera ennustab välismaistes operaatorites osalemisest sel aastal 350 miljonit eurot kahjumit, on tingitud peamiselt Türgi majanduskriisist. Liiri devalveerimisega on järsult kasvanud juhtiva mobiilsideoperaatori Turkcell dollarilaenude intressikulud, Sonera osalus Turkcellis on 37,3%.

Finantsseisu parandamiseks plaanib Sonera müüa osalused USA GSM-operaatorites VoiceStream ja Powertel Deutsche Telekomile, millest võib laekuda umbes 2,5 miljardit eurot.

Sonera on kaalunud ka osaluse vähendamist konsortsiumis, millele kuulub Saksa 3G litsents, kuid nagu kinnitas Relander Kauppalehtile, kahjumiga seda müüa ei kavatseta. Sonera 42,5% osalust konsortsiumis on kavas vähendada 20 protsendile. Muid osalusi Sonera praegu müüa ei plaani.

Relanderi sõnul lasi Sonera head ühinemisvõimalused Euroopa partneritega käest, sest Soome valitsus ja parlament ei jõudnud õigel ajal üksmeelele valitsuse osaluse vähendamise osas. Börsibuumi harjal pidas Sonera aktiivseid läbirääkimisi Hispaania Telefonica, Briti Vodaphone?i ja Prantsuse France Telecomiga. Kui parlament juunis lõpuks otsuse langetas, oli hilja. Kevadel vallandunud telekomiaktsiate vabalangus pani ühinemisplaanid seisma. Nii Relander kui Hintikka usuvad, et ühinemine siiski tuleb.

Sonera lähiaja strateegia on aga firma finantsseisu parandamine ? võlgu on kokku 6 miljardit eurot, mis ületab kümnekordselt maksustamiseelse kasumi ? ning 3G litsentside käimalükkamine 180 miljoni elanikuga Saksa, Itaalia, Hispaania ja Norra UMTS-turgudel.

Olude paranedes on kavas ka tütarfirmade Zedi ja SmartTrusti noteerimine, mille väärtuse on analüütikud praegu peaaegu olematuks hinnanud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:22
Otsi:

Ava täpsem otsing