Põllumajandusloendus vastab riigi vajadusele

23. aprill 2001, 00:00

Äripäeva repliigis ?Pudulojuste loendus suu- ja sõrataudi ajal? (18.04) väidetakse, et põllumajandusloenduse korraldamisse on kodeeritud viga, sest loendustulemused võivad sõltuda sellest, kas põllumehed hakkavad pudulojuseid loendajatele ettenäitamiseks nuumama või nende mihklipäeva loendusjärgsesse aega lükkama.

Sealsamas nõutakse, et loendus tuleks suu- ja sõrataudi kartuses ära jätta.Statistilise vaatluse eesmärk on saada võimalikult täpseid andmeid mingi nähtuse või eluvaldkonna kohta selleks, et nende põhjal teha õigeid otsuseid ? korraldada riigi või eraisiku tegevust reaalse olukorra ja võimaluste järgi.

Loendus on üks statistilise vaatluse liike. Põllumajandusloendust on vaja, et saada täpseid andmeid üheksakümnendate aastate Eesti põllumajanduse suurte struktuurimuudatuste ning nii suurte kui ka väikeste põllumajandustootjate majandustegevuse kohta. Ta annab tervikpildi Eesti põllumajanduse hetkeolukorrast. Põllumajandusloenduse korraldajad eeldavad, et maainimesed kasvatavad loomi majanduslikel kaalutlustel, aga mitte selleks, et mõne loenduse või küsitluse ajal kellelegi ette näidata. Seejuures ei saa kuidagi pahaks panna, kui mõni talumees loendaja tulekuks härja nuumab. Loendustulemusi see ei mõjuta.

Põllumajandusloenduse seadus ei näe ette, et loendaja laudast lauta päid loendamas käiks, vaid tõesed andmed annab talle peremees ise oma elukohas.

Loendusmetoodika on välja töötatud rahvusvaheliste organisatsioonide (Euroopa Liidu statistikaamet, ÜRO Toitlus- ja Põllumajandusorganisatsioon) soovituste alusel, arvestades riigi vajadusi, ta on aktsepteeritud Põllumajandusloenduse Valitsuskomisjonis ja kooskõlastatud kõigi peamiste põllumajandusstatistika tarbijatega, sh Põllumajandusministeeriumiga. Loendamise kord on sätestatud põllumajandusloenduse seaduses ja selle alusel välja antud valitsuse määrusega.

Ettevalmistused loenduseks kulgevad plaanipäraselt arvestusega, et loendus toimub valitsuse määratud ajal ? 15.­29.07.2001. Suu- ja sõrataudi reaalse ohu puhul võib muuta nii loendamise korda kui ka aega.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:24
Otsi:

Ava täpsem otsing