Jõukas soomlane ostab Fiati, vaesem lätlane Mercedese

Tõnu Tramm 11. mai 2001, 00:00

Kui vaadelda Soome ja Läti tänavuse esimese kolme kuu uute sõiduautode müügitulemusi, siis selgub, et naabrite autoeelistused erinevad meie omadest üsna paljuski ja et sealgi tuleb ette omi ?veidrusi?.

Tõsi küll, enim ostetud mudelite esireas näib olevat olukord isegi loogilisem kui meil ja taolist Peugeot? ?müstifikatsiooni? neil ei ole. On hoopis vana hea Opel, Toyota ja Volkswagen, mis on seal juba aastaid müügitabelite tipus figureerinud.

Kui aga minna veidi edasi, siis üht-teist iseäralikku torkab siiski silma. Vaatamata sellele, et soomlaste ostujõud on oluliselt kõrgem kui meil või lätlastel, on põhjanaabrite autoeelistuste esikümnes oma kindel koht näiteks Fiatil. Lätis on Fiat kogumüügi 19., meil nelja kuu seisuga 23. kohal.

Samas on madalama ostujõuga lätlaste automüügi esikümnes sellised margid nagu Mercedes-Benz ja Volvo, mis mõlemad eeldavad üsnagi kopsakat rahakotti. Järeldus saab olla vaid ühene: lätlaste varimajandus lokkab täie hooga, sest lihtsa inimese ostujõud selliseid autosid küll välja ei kannataks. On ju keskmise lätlase ostujõu parimaiks kinnituseks see, et Lätis on kolme kuuga müüdud 1543 uut sõiduautot, mis meie 3833 auto kõrval on pehmelt öeldes üsna tagasihoidlik näitaja. Seda enam, et lätlasi eestlastest mitu korda rohkem.

Kurvastamiseks ei ole aga lõunanaabritel siiski põhjust, sest ka nende automüük on võrreldes möödunud aastaga kosunud. Seda ligi 200 auto ehk 14,5 protsendi võrra.

Sama ei saa öelda aga soomlaste kohta, sest täpselt sama palju, kui on protsentuaalselt tõusnud Eesti läbimüük, on nende müük vähenenud. Mullu osteti Soomes kolme esimese kuuga 41 623 autot, tänavu oli see number aga 30 915. Ostmata jäänud 10 708 autot, ehk üks korralik Eesti aastane läbimüük, moodustab Soome uute sõiduautode kogumüügist tervelt 25,7.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing