Linn laiutab Raekoja platsil

Inge Rumessen 14. juuni 2001, 00:00

?See on ärilises mõttes üks atraktiivseimaid piirkondi,? ütles kesklinna vanema asetäitja Jüri Lump. Tema sõnul pole linnal plaanis hooneid maha müüa, sest võrreldes näiteks Toompeal asuvate linna omanduses olevate hoonetega on Raekoja plats kindlasti tulusam.

Ka Ober Hausi Eesti tegevdirektor Hindrek Leppsalu leidis, et tegemist on linna atraktiivseima kohaga. Samas oli ta seisukohal, et linn pole siiski kõige parem peremees. ?Hooned peaksid olema nii linlaste kui ka külaliste jaoks hästi korda tehtud,? ütles Leppsalu.

Praegu on aga Tallinna kesklinna valitsus sõlminud kuni poole sajandi pikkuseid rendilepinguid, mis toovad regulaarselt linnale sisse kuni 3 miljonit krooni. Kõige pikema rendilepingu, aastani 2057, on sõlminud AS Apotheka Magistratus, kes tasub iga kuu 12 805 krooni. Lisaks on firmal investeerimiskohustus 11,5 miljonit krooni.

Aastani 2055 tegutseb AS Creo Kinnisvara Raekoja plats 5, kus praegu on Karl Friedrichi restoran. Esimese veerandsaja aasta jooksul maksab firma kuus 23 402 krooni ning kohustub investeerima 7,5 mln.

Kolm miljonit krooni peab investeerima ka AS Savello, kelle renditud Raekoja plats 15 hoones tegutseb vene restoran, kööki renditakse aga haridusametilt kõrvalmajast. Kokku maksab firma kuus ligi 40 000 krooni.

Kõige kõrgemat hinda ruutmeetrilt (300 krooni kuus) maksab kultuuriminister Signe Kivi perefirma, kes peab Raekoja platsis 13 ruutmeetri suurust käsitööpoodi.

Praegu on Leppsalu hinnangul remontimata maja ruutmeetri hind Raekoja platsil kuni 15 000 krooni. Müügiväärtus 35 000 krooni ruutmeetrilt pärast kordategemist on Jegorovi kinnistu näol olemas.

Mõne kuu eest ostis Eesti kodanikust ärimees Kinnisvarabüroo Uus Maa vahendusel sularahas 150 ruutmeetri suuruse korteri 4,3 mln krooni eest. Hoone omanik Pro Capital kavatseb juba aasta pärast avada seal eksklusiivseima hotelli.

Ober Hausile ei kuulu praegu ühtegi maja Raekoja platsil. Kinnisvarafirmad ei ole Leppsalu sõnul eriti aktiivselt kesklinnavalitsuses majade endale saamiseks suurt lobi teinud, sest suurt ei võida sellest midagi. Hooned pannakse müüki avalikul enampakkumisel ja võidab see, kel suurem raha.

Poolteist aastat tagasi ostis Red Rose Trading Estonia OÜ Hansapangale kuulunud hoone Kinga 1, maja bilansiliseks väärtuseks oli 18 miljonit krooni, mis on ka tõenäoliselt müügihinnaks. Red Rose Trading Estonia juhatuses on USAs elav Irving Alan Smokler ning Tatjana Knjazeva. Eestis registreeritud ettevõtte taga on siiski USA kapitalil põhinev Prahas asuv fond, mis on huvitatud hansalinnades asuvate kinnisvaraobjektide ostmisest.

Ligikaudu 4 miljoni kroonise Dunkri 1 asuva hoone ostis AS Resseks, mille juhatusse kuulus selle aasta aprillini ärimees Toomas Tooli abikaasa Jana Tool.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing