Reede 20. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Õige mõttemudel aitab juhtida

Eha Laanepere 27. august 2001, 00:00

?Ühed tulevad oma äriga hiilgavalt toime ega kurda tervisehädade üle. Teised aga suudavad konkurentsis püsida vaid aastakest paar, siis väsivad ja kaovad areenilt,? ütleb Nõmme erahaigla Fertilitas psühholoog Anneli Salk.

Edukuse mudeli sõnastanud Ameerika psühholoogide kinnitusel on kõige tähtsam teha enda jaoks selgeks, mida täpselt saavutada tahetakse. Aga kuna aastatepikkusi sihte ei suuda eksimatult püstitada ilmselt ka kõige geniaalsemad meie hulgast, peaks tegutsemise eesmärk vähemalt üldjoontes alateadvuses olemas olema.

?Mul on kaugem eesmärk olemas, kuid väga konkreetne see pole,? tunnistab ASi Microlink juhatuse esimees Allan Martinson. ?Üldjoontes öeldes tahan, et minu tegevuse tulemusena muutuks maailm või osa sellest.? Täpsemalt Martinson oma eesmärki ei nimeta, sest muidu juhtuks nii, et oma nainegi saaks sellest teada ajalehest.

Seatud eesmärk on edu pant vaid siis, kui see on inimese jaoks huvitav.

?Paljudele meestele meeldivad ootamatud olukorrad. Nad on uhked, kui lahendavad kiiresti näiteks elektri kadumise tõttu tekkinud probleemid ettevõttes,? ütleb Anneli Salk.

Allan Martinsoni sõnul ergutab teda tegutsema eneseteostuse võimalus. Ta ei ole kunagi püstitanud omale mingi rahasumma ega kõrge ametiposti saavutamise eemärki: ?Need käivad loomulikult asja juurde, aga tulevad iseenesest, kui saavutus on käes.?

Samas ei ole hea võtta üle jõu käivat eesmärki, et ei tekiks konflikti unelmate ja tegelikkuse vahel. Nii et vahel tasub uskuda kõrvaltvaatajaid, kes pilvedes hõljuvat kaaskodanikku maa peale tagasi püüavad tuua. Kui reaalne eesmärk on olemas, siis tuleks seda sihti päevast-päeva silme ees hoida ja igapäevaseid toiminguid tehes arvestada.

Muidugi ei maksa meelt heita, kui mõni samm viltu läheb või hoolimata rügamisest ihaldatud ametipost lähemale ei nihku. ?Oma eesmärki tead ju vaid sina ise ja selle saavutamine ei ole tingimata kohustuslik,? ütleb Salk.

Allan Martinson tunnistab, et temal läheb viltu kolmandik plaanitust. ?Tähtis on sellised asjad ära tunda ja õigel ajal ära parandada või teistmoodi teha. Või tegemata jätta, kui selgub, et eesmärk on vale või tee sinna jõudmiseks valesti valitud.? Martinson tavatseb sellistel juhtudel aja paariks-kolmeks päevaks maha võtta ja teises keskkonnas järele mõelda.

?Paljudel on eesmärk paigas ja nad võiksid teha head karjääri, aga puudub edu saavutamiseks vajalik vaist,? märgib Anneli Salk. Sisetunne tuleb appi võtta, et ära tunda endale vajalikud isikud ja kasulikud olukorrad.

?Kui hakkasin oma maja ehitamisega pihta, polnud mul ühtegi kogemust. Isegi noaga ei osanud ma poisikesena midagi peale hakata,? toob näite oma elust Akadeemia Nord psühholoogiateaduskonna dekaan Anti Kidron. ?Aga sõber, kes on ise mitu maja ehitanud, julgustas ja andis nõu. Polnudki keeruline ja sain maja ühe suvega valmis.?

Loomulikult ei kurda ärivaistu puudumise üle ka Martinson: ?11 aastat tagasi, kui alustasime uudisteagentuuri BNS loomist, oli selleks ülisoodne olukord. Tänu sellele saime kuu ajaga tööle meediaorganisatsiooni, mis osutus väga populaarseks mitte ainult Eestis, vaid kogu maailmas.?

Seda, mis huvi pakub, märkab silm Anneli Salgu sõnul justkui juhuslikult. Tekib fenomen, nagu oleks vajalik töökuulutus, messi- või ürituseteave juhuslikult kätte sattunud, aga tegelikult oli abiks sisemine infot välja peiliv antenn. Kõik vajalik jõuab kätte märkamatult, kergelt ja loomulikult.

?Selleks, et olla edukas, pead olema info keskel ja omama network?i. See kaastöötajate võrgustik peab hõlmama eri elualade inimesi,? lisab Martinson. ?Pead olema uudishimulik ja oskama lugeda mitte ainult ridu, vaid ka ridade vahelt.?

Ta on kogenud, et huvitavad ideed võivad tulla kõige ootamatumatest kohtadest. Temal on inspiratsioon peale tulnud sümfooniakontserdil: ?Kui olen üritanud jälgida helilooja mõttekäiku, on äkki peas vajalikud otsad kokku jooksnud ja tekitanud uue arusaamise. Nii olen leidnud näiteks vajaliku lahenduse firma strateegiale.?

Sisemisel rahuldustundel põhinev edukuse mudel töötab aastakümneid kuni pensionile minekuni.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing