Kiire majanduskasv muudab Eesti atraktiivseks

31. august 2001, 00:00

Nordea Pank alandas Eesti olulise ekspordituru Soome käesoleva aasta majanduskasvu prognoosi varasemalt 3,4-lt 1,3-le ja Eesti majanduskasvu prognoosi 5,4-lt 4,4-le. Soome majanduskasvu aeglustumise peapõhjuseks peetakse elektroonikatööstuse oodatust suuremat kukkumist. Balti riikide kasvuväljavaateid hindab Nordea Soomega võrreldes paremaks.

Äripäeva arvates muudab Balti riikide majanduse kiirem areng võrreldes Skandinaavia riikidega Balti majandusruumi Põhjamaade investoritele senisest veelgi atraktiivsemaks ja võib suurendada soomlaste investeeringuid Eestisse. Toimetus ootab esmaspäeval avaldatava Eesti II kvartali majanduskasvuks 6.

Kui koduturul kasvutempo pidurdub, siis hakkavad ettevõtjad otsima uusi investeerimispiirkondi. Balti riigid on soomlastele ja rootslastele tuttavad ja hea kasvupotentsiaaliga. Lisaks on siin tootmiskulud madalamad.

Võib tuua ridamisi positiivseid näiteid Põhjamaade ettevõtjate edukatest investeeringutest Eestisse ? Hansapank, Norma, Rakvere Lihakombinaat, Kreenholm, Tarkon. Nende eeskuju innustab ka teisi ettevõtjaid Eestisse investeerima. Soome kaubanduskoja uuringust selgus, et 54 Eestis tegutsevate Soome firmade juhtidest on veendunud, et Eesti osakaal nende äritegevuses lähema viie aasta jooksul suureneb. 17 soovib Eestis laiendada alltöövõttu ja 5 soovib siia rajada tütarfirma või osta mõne kohaliku ettevõtte.

Nordea Panga Eesti harukontori juhi Juhani Seilenthali sõnul võib maailmamajanduse jahtumine tuua Eestile hoopis kasu, sest Euroopas on käsil allhangete ümbermängimine ja ettevõtjad vaatavad, kus on odavam toota. Eesti on siin võitja oma odava tööjõuga.

Sarnasel seisukohal on ka Hansapanga juht Indrek Neivelt, kes Hansapanga Grupi väga häid poolaasta tulemusi kommenteerides lausus, et jahtumine puudutab arenenud maid. ?Arenevad riigid arenevad väga kiiresti.? (ÄP 24.08.2001).

Kohalike pankurite ja Äripäeva optimismile saab vastu väita, et Soome majanduse jahenemine mõjutab Eestit negatiivselt ekspordi kaudu. Kui Soomes nõudlus väheneb, siis tekivad ka Eesti ettevõtetel probleemid oma toodangu turustamisega. Samuti hakkavad Soome firmad kulude vähendamise eesmärgil oma Eestis asuvaid tootmisüksusi sulgema. Ilmekas näide on Elcoteq.

Maailmamajanduse probleemid mõjutavad majandussektorite arengut erinevalt. Soome kasvu pidurdab elektroonikatööstuses toimuv. Kindlasti kanduvad probleemid edasi ka Soome elektroonikatööstusele allhanget tegevatele Eesti firmadele. Muud sektorid võivad aga nõudluse vähenemisest ka võita, seda just tänu Eesti toodete odavusele.

Eesti majanduskasvu väljavaated tunduvad praegu optimistlikud ka seetõttu, et eratarbimise tase püsib Soomes Nordea analüütikute hinnangul kõrge. Tarbimist toetab intresside kärpimine nii USAs kui Euroopas ja järgmiseks aastaks ennustatakse juba Soome majandusele taas kasvu kiirenemist.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing