Viimase sovhoosi ostu taga Ühispank

Kristina Traks 12. september 2001, 00:00

OÜ Tartland loodi spetsiaalselt Tartu Agro ostmiseks, firma on registreeritud Tartus aadressile, kus asub Mart Avarmaa kinnisvara.

Põllumajandusministeeriumi komisjon eesotsas kantsler Ants Noodaga eelistavad Tartlandi pakkumist eelkõige lubatava 50 miljoni kroonise investeeringu ning 30 miljoni kroonise ostupakkumise tõttu. Lõplikult peab müügi otsustama valitsus.

ASi Tartu Agro juhatuse esimehe Aavo Mölderi kinnitusel on kinnisvaraärimees Mart Avarmaa kaasatud OÜ Tartland projekti. ?Avarmaa on aidanud meil Ühispangast saadud 50 miljoni krooni suurust laenu tagada,? rääkis Mölder. ?Avarmaa on justkui meie välisinvestor.?

Mölderi sõnul kuulub Tartland 13 Tartu Agro töötajale, kes on käenduslepinguid teinud kokku 10 miljoni krooni eest. ?Ostusumma ? 30 miljonit krooni ? pole meil veel koos,? seletas Mölder. ?Seda summat peame alles hakkama otsima.?

50 miljonit krooni kulub Mölderi sõnul peamiselt veisekasvatuse ja seemnekeskuse arendamisele.

Mart Avarmaa sõnul aga ei mängi Tartlandi investeeringu garanteerimisel rolli see, et ta kuulub Ühispanga nõukogusse. ?Selliseid asju ei otsusta ju nõukogu, asi polnud nii, et ühel päeval küsin raha ja järgmisel päeval saangi laenu,? ütles Avarmaa. ?Samas aga on ju selge, et kui sa juba oled ühes pangas tuttav ja sealt laenu varemgi võtnud, siis on lihtsam nendega äri ajada.?

Avarmaa ütles, et ta näeb Tartu Agrol suurt potentsiaali. ?Ta on üks korralikumalt koos hoitud põllumajandusettevõtteid,? ütles Avarmaa. Tartu Agro kasum võib tema sõnul sel aastal tulla umbes 5 miljonit krooni.

Avarmaa sõnul on tema osalus Tartlandis siiski väike, põhiosa kuulub Tartu Agro juhtidele, sealhulgas ettevõtte juhatuse esimehele Aavo Mölderile.

Enampakkumisel osalenud tulundusühistu E-Piim peadirektor Jaanus Murakas ütles, et ei saa aru, kuidas andis pank garantiikirja 50 miljonile kroonile kaks kuud tagasi registreeritud miljoni kroonise kapitaliga osaühingule. ?Et sellist garantiid saada, peab olema tagatis 75 miljonile krooni,? ütles Murakas.

Murakas ütles, et E-Piim lubas Tartu Agrosse investeerida 40 miljonit krooni, kuid sai pangagarantii vaid 10 miljonile kroonile. ?Tartu Agro puhul on täiesti reaalne, et selle ettevõtte aastakäive on 60 ja kasum 15 miljonit krooni,? ütles Murakas. ?Meile näidati aga pabereid, millest selgub, et see ettevõte ei tule ka sel aastal kasumisse.?

Murakase sõnul jääb mulje, et ettevõtet näidati meelega kehvemas valguses, et panna ta madalama alghinnaga müüki. ?Pakkumise koostamiseks ning pangagarantii väljaajamiseks oli aega ainult kaks nädalat,? rääkis Murakas. ?Vägisi tekib arvamus, et enampakkumise lõpptulemus oli juba alguses teada.?

Põllumajandusministeeriumi kantsler Ants Noot ütles, et Tartlandi pakkumise eelistamisel mängis lisaks kopsakale ostuhinnale suurt rolli lubatav 50 miljoni kroonine investeering. ?Ma ei oska kommenteerida, kuidas nad sellele summale pangagarantii said, sest seda sealt garantiidest välja ei lugenud,? ütles Noot.

Nooda sõnul määrati Tartu Agrole alghind pool aastat tagasi, kui majandussituatsioon põllumajanduses oli teine. ?Praegu on tulevikuprognoosid väga head ning sellepärast ka hind nii üles läks,? kommenteeris Noot.

Mart Avarmaale kuulub Tartus mitu heas kohas asuvat kinnisvaraobjekti, näiteks Vanemuse 21a hoone, Raekoja platsil asuv endise polikliiniku hoone ja Ropka endine kauplus-söökla, kus nüüd asub Forseliuse keskus.

Aavo Mölder on Tartu Agroga olnud seotud alates 1961. aastast. Ta on olnud Vorbuse osakonna juhataja, riigimajandi direktor ja alates 1999. aastast ASi Tartu Agro juhatuse esimees. Mölder on juhtinud 13 aastat Laeva sovhoosi, olnud aasta põllumajandusminister ja eelmise riigikogu liige. Praegu kuulub Aavo Mölder ka Valio Eesti ja Tartu Kaubamaja nõukogusse.

Tartu Agro eelmise aasta käive oli 42,7 miljonit krooni ja ettevõte teenis riigile omanikutulu 125 000 krooni, saades samal ajal mitmesuguste toetustena riigilt 2,6 miljonit krooni. Ettevõte annab tööd 200 inimesele.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:52
Otsi:

Ava täpsem otsing