Teisipäev 28. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Schenker juhindub viimase hetke siseeelarvest

27. september 2001, 00:00

Ekspedeerimisfirma Schenker juht Meelis Arumeel ei juhi firmat kontserni peakorterisse saadetava eelarve järgi. Tegelik elu käib detailse siseeelarve kohaselt, mis koostatakse firmas alles eelneva aasta detsembris.

Meelis Arumeel soovitab firma eelarvet koostades arvestada:

  • Kaubakäive on aastas tsükliline. Aasta standardjaotus on, et jaanuaris ei toimu suurt midagi, kuna kõik teevad alles lepinguid, edasi algab tõus, mis jõuab tippu mais. Teine madalseis on kaubakäibes juunis-juulis ning taas viskab kaubakogused tippu novembris. Schenkeris oli näiteks möödunud aastal jaanuari madalseisu ja novembri tipphetke kaubakäibe vahe 60 protsenti. Sellega peavad arvestama ka transpordi tellijad. Transpordifirmad ei ole investeerinud tippseisu tasemesse, mis tähendab, et tipphetkedel tekib transpordiga probleeme. Sel hetkel ei ole transporti võimalik saada või on veofirmad hinnad üles löönud. Kaubakäibe tipphetke hinnakõikumisest aitab hoiduda pikaajaline leping, kus on fikseeritud stabiilne hind.

  • Ootamatud langused maailmamajanduses rikuvad oodatava kaubakäibe tsükli. Nelja aasta jooksul on seda juhtunud juba kahel korral. 1998. aastal ei järgnenud augustist novembrini oodatud tõusu, mille põhjuseks oli Venemaa kriis. Tänavu jaanuari nimetan ma elektroonikatööstuse kriisiks. Kui tavaliselt on kaubamahtudes veebruaris võrreldes jaanuariga suur tõus, siis tänavu seda ei toimunud. Meil läks elektroonikatööstuse jahtumise tõttu kaotsi 8 kaubaveo mahust.

  • Eelarve koostamisel oleme konservatiivsed. Eelnevate aastate põhjal on meil küll mingid ootused, kuid elu on näidanud, et nelja aasta jooksul on juba kahel korral üks sündmus muutnud suuresti kogu meie ootusi. Seega oleme augusti alguses kontserni peakorterisse saadetavas eelarves väga konservatiivsed. 17-18 kuud ette tehtavates prognoosides ei saa riskida. Järgmiseks aastaks prognoosime käibekasvu 5, kasumikasvu 3 ja tööjõukulude kasvu 3 (see pole palgakulude kasv). Järgmiseks aastaks on planeeritud ka uue tolliterminaali ehitus, mis koos seadmetega nõuab investeeringut suurusjärgus 30 miljonit krooni.

  • Tegelik elu käib siseeelarve järgi. Detsembris koostame allüksuste kaupa väga täpse siseeelarve (40 rida ja 12 divisjoni). Seal on plaan, realiseerumine, hälbed jne ? tegelikult juhitakse firmat selle eelarve järgi. Esiteks on detailses eelarves olemas kõik kulud kuni blanketi kuluni. Teiseks on siseeelarve instrumendiks, et leida kiiresti hälbeid, eriti kasumis. Kui möödunud aasta aprillis tekkis Schenkeris eelarve täitmises auk, siis oli see siseeelarves kohe näha ja alustati kriisieelarve koostamist. Ja kui Schenkerisse tuleb päevas 600 saadetist, siis on ainult detailse siseeelarve järgi saab näha, millised on tasuvad. Kolmandaks võimaldab siseeelarve ettevõtte sees kulueelarveid ümber mängida. Neljandaks aitab siseeelarve määrata täpsed taluvuspiirid. Üksuste juhtidel on täpselt teada, mis hakkab juhtuma, kui eelarvet ei täida. Kui kolm kuud ei toimu midagi, peab firma ikka püsti jääma. Seega peab olema välja mõeldud piisavalt siseressursse.

Alustasime korraliku siseeelarve pidamist 2000 aasta alguses. Siseeelarvet peavad ka teiste tegevusvaldkondade ettevõtted, kuid nii kodu- kui välismaised veo- ja logistikafirmad, kellega olen suhelnud, pole veel nii kaugele läinud.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:09
Otsi:

Ava täpsem otsing