Tallinn valmis ? ja pankrotti?

Mati Feldmann 09. november 2001, 00:00

Rahandusminister Siim Kallasel on õigus ses mõttes, et majanduse seaduspärasused kehtivad hoolimata sellest, mida Tallinna linnapea Tõnis Palts neist arvab. Meeri bravuurikus ei jäta kahtlust, kas talle näiteks linna eelarve tasakaal ja säästlikkus korda lähevad, kui kavatseb korraga laenata poolteist miljardit krooni. Konservatiivne eelarvepoliitika ? üle parda! Investeeringute kavas on nii palju objekte, et poolteisest miljardist kroonist ei tarvitse väljagi tulla.

Kuid kas on siis halb, kui teed ja koolimajad viimseni korda tehakse ja tiigid mudast puhastatakse? Linn oleks ühtäkki, kui nõela silmast tulnud, nii et Ülemiste Vanakesel võib tekkida kahtlus, kas Tallinn mitte valmis pole saanud.

Ma ei ela ise Tallinnas, võib-olla on just sellest pugenud hinge kadeduseuss linna tulevast õitsengut ette kujutades. Juba keskajal öeldi, et ?linnaõhk teeb vabaks?, mis tähendas, et aasta linnamüüride vahel elanud talupoeg sai vabaks meheks. Parun von Uexküllil löödi selle seaduse eiramise eest isegi pea maha. Sestap oleks viimane aeg linna rüppe tagasi pöörduda ja üleüldisest õnnest osa saada.

Kuid vanamoodsa sissekirjutuse järgi olen endiselt tallinlane ja linn saab endale suurema osa minu tulumaksust pluss auto- ja maamaksu. Kui ma mõtlen turvalisus- ja integratsiooniameti tuulde lastud 20 mln kr peale, võin ma kindel olla, et osa laenurahast ei lähe sama teed? Enda arvates mitte. Tänaseks on lisaks välja tulnud ?surnud hingede? rahastamine linnakassast Tallinna spordiklubides.

Kui linn peaks 1,5 mld kr tagasimaksmisega plindrisse jääma, võivad tõusta nii tulu-, maa- kui automaks, lisanduda võib uus müügimaks, mis teeb kõik kaubad kallimaks.

Tõnis Palts on veidi liiga enesekindel, et Tallinn kui Eesti suurim omavalitsus ei saa pankrotti minna. Valmiva seaduse järgi saab küll ja summade suurust arvestades võib sellest kujuneda üks suurejooneline pankrot. Hea, et tänapäeval veel võlavanglat pole.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 12:04
Otsi:

Ava täpsem otsing