Inkassofirma haihtus koos rahaga

Andres Reimer 29. november 2001, 00:00

Tegemist on üle pika aja jälle sellise juhtumiga, kus inkassofirma kliendile välja võideldud raha ei tagasta. Paar-kolm aastat tagasi, kui turg alles kujunes, tuli klientide tüssamist sageli ette, lausus Eero Pilv, Eesti Võlanõudjate Liidu esimees.

Eesti Rahvusvaheliste Autovedajate Assotsiatsioon (ERAA) palkas tuntud üksiküritajast võlaküti Ants Pääri jahtima Maksuteeninduse OÜ juhti Juhan Tori, kes lasi mullu jalga ligi 426 00 krooni assotsiatsioonile kuuluva rahaga, ütles eile assotsiatsiooni peasekretär Toivo Kuldkepp.

ERAA sõlmis 2000. aasta aprillis Toriga nõude loovutamise lepingu transpordifirma ASi Saro Veod suhtes, kes ei tasunud õigeaegselt assotsiatsiooni krediitkaardiga ostetud kütuse eest. Tori kasseeris Saro Vedudelt nelja kuu jooksul peamiselt 24 000krooniste sissemaksetena võla sisse, kuid jättis selle ERAA-le edasi kandmata.

?Esimese pauguga ei saanud me arugi, et midagi on viltu, aga kui hakkasime Maksuteeninduse OÜ-lt dokumente nõudma, kadus Tori silmapiirilt,? rääkis Kuldkepp.

ERAA sõlmis Maksuteeninduse OÜga lepingu ühe assotsiatsiooni liikme soovitusel, jättes ettevõtte tagapõhja ettevaatamatult järele uurimata, tunnistas Kuldkepp.

Harju KEKi raamatupidajad avastasid tänavu, et Maksuteeninduse OÜ jättis ettevõttele üle kandmata ligi 100 000 krooni võlgnikelt kogutud raha, ütles nõukogu esimees Lembit Kirsme.

?Inkassofirmad venitavad teinekord oma kontole kogutud raha ülekandmisega, kuid nüüd tundub, et oleme kelmuse ohvriks langenud,? rääkis Kirsme.

Tori tegeles Harju KEKi võlgadega varem eraisikuna ning mullu tegi ettepaneku jätkata koostööd endale kuuluva osaühinguga. ?Toriga oli juba varem rohkem kulutusi kui tulu, kuid lootsime, et Maksuteeninduse OÜ-l läheb paremini,? tunnistas Kirsme.

ERAA ja Harju KEKi süüdistused on ebaõiglased ning ajendatud isiklikust vimmast, ütles Tori. ?Minul ei ole mingisuguseid kohustusi, sest müüsin Maksuteeninduse OÜ ühes kohustustega Indrek Niidasele,? rääkis Tori. ?Ma ei soovi kommenteerida väljamõeldisi.?

Tänavu veebruaris müüs Tori Maksuteeninduse OÜ, millel äriregistri andmetel puudus igasugune käive, Indrek Niidasele. Ettevõte registreeriti uue omaniku poolt ümber Saltes Inkasso OÜks ning on praeguseks tõenäoliselt tegevuse lõpetanud. Niidast polnud võimalik eile kätte saada, sest tema poolt varem kasutatud telefoninumbrid ei vastanud või olid vahetanud omanikku.

AS Saro Veod sattus Tori pettuse tõttu keerulisse olukorda, sest ERAAs peetakse teda vaatamata raha maksmisele endiselt võlgnikuks. ?Minu teada olen võlgnike nimekirjast väljas, kuid mõned sekretariaadi liikmed vaatavad minu peale endiselt kui võlgnikule,? kurtis ettevõtte juht Alar Salu.

Torilt on väga keeruline raha kätte saada, sest ta on kelmusega omandatud summadega remontinud oma Nõmmel asuva maja ning ostnud elukaaslase nimele ligi 200 000 krooni maksva sõiduauto Audi 100, ütles võlakütt Ants Päär. ?Olen korduvalt kohtunud pättidega, kes Tori võlgade nõudmisel toetasid ? ta on ka nendele võlgu,? rääkis Päär.

Pääri sõnul väldib Tori kokkusaamist petetud klientidega. ?Eelmisel nädalal käisin Nõmmel tema juures kodus. Tori tuli aknale ja karjus, et ta on psüühiliselt haige ja et ma tahan teda ära tappa,? jutustas Päär. ?Nädal varem oli ta küll täiesti terve ja käitus väga ülbelt.?

Nii Maksuteeninduse OÜ kui ka Saltes Inkasso ning nende omanikud on võlanõudeturul tundmatud, ütles Julianuse Inkasso juhataja Jaanus Laidvee. Ettevõtjad peaksid enne inkassofirmaga lepingu sõlmimist kelmuse vältimiseks ja tausta selgitamiseks Laidvee sõnul pöörduma Eesti Võlanõudjate Liidu poole, kuhu kuuluvad viis suuremat inkassofirmat. ?Sellist juhtumit, millesse ERAA ja Harju KEK sattusid, kuulen küll esmakordselt,? lisas Laidvee.

Harju KEK ja ERAA kaaluvad lähiajal ühist kriminaalsüüdistust väidetava kelmi vastu.

Keskkriminaalpolitsei keeldus tänavu maikuus ebaselgetel asjaoludel Tori vastu ERAA kelmusesüüdistusega kriminaalasja algatamast.

?Kliendil tasuks enne nõude loovutamist heita pilk inkassofirma B-kaardile, et saada teada, kas tegemist pole ebakindla ühemehe ettevõtmisega. Värske partneri puhul tasub määrata lepinguga, et rahad laekuvad võlgnikult otse võlausaldajale,? lausus Eero Pilv.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing