Kullapalavik kaevandusfirmades

Tõnis Oja 12. jaanuar 2004, 00:00

Kanadas asuva Toronto börsi S&P/TSX Venture Exchange?i indeks hüppas möödunud aastal 63 protsenti, mis on tunduvalt enam kui Äripäeva indeksi ja Nasdaqi koondindeksi 50protsendiline tõus. Indeks sisaldab hästi palju väikseid maavarade otsingu firmasid.

Ka suurte kaevandusfirmade aktsiad on viimase aasta jooksul hakanud kerkima peadpööritava kiirusega. Maailma suurima kaevandusfirma BHP Billitoni aktsia hind on võrreldes möödunud aasta kevadega kerkinud pea kaks korda. Kanda suure niklifirma Inco aktsia hind on aga näiteks tõusnud üle kahe korra. (Nikli hind oli teisipäevaks kerkinud 15 aasta kõrgeimale tasemele. Viimase 12 kuuga on roostevaba terase tootmisel kasutatav värviline metall kallinenud 98 protsenti).

Kuid optimism metallide ja teiste maavarade nõudluse kasvu suhtes on investorite hulgas nii palju kasvanud, et paljud otsivad väga spekulatiivseid sektoreid. Üheks selliseks on väiksed maavarade otsingu firmad, mis on noteeritud peamiselt Kanadas ja Austraalias. Üheks selliseks on Vancouveris asuv Southwestern Resources, mis on noteeritud Toronto börsil. Ettevõtte aktsia hind hüppas mõne kuuga 42,60 Kanada dollarini, kusjuures eelmised viis aastat liikus see hinnavahemikus 2 kuni 6 dollarit. Hinnatõusu põhjuseks oli see, et Lõuna-Hiinas omandatud maa-alal leiti puurimisel kullajälgi. Teiseks hinnaralli põhjuseks oli asjaolu, et kullakaevandusgigant Newmont Mining ostis 2 protsenti Southwestern Resourcesi aktsiatest firma Peruu hõbeda- ja kullamaardla ekspluateerimiseks.

Samuti Toronto börsil noteeritud Ivanhoe Minesi aktsia hind on mõne kuuga kerkinud üle kolme korra, ehkki firma pole senise tegevusaja jooksul teeninud sentigi kasumit.

Niisuguste väikeste uuringufirmade aktsiate hinnaralli peamiseks põhjuseks ongi lootus, nagu vanal heal kullapalaviku ajal, leida maardla. Kui nii juhtub, saab hakata seda kaevandama või paremal juhul ostab firma ära mõni kaevandusgigantidest.

Juhul, kui väikefirma hakkab ise kaevandama, võib juhtuda aga hoopis see, et kogu aktsionäride raha kulutatakse tootmise alustamisele ja firma läheb peagi pankrotti.

Kaevandus- ja uuringufirmade aktsiad sobivad tõesti vaid väga riskialtile investorile. Üldjuhul tegutsevad sellised firmad Aasia, Aafrika või Lõuna-Ameerika inimtühjades džunglites, mille tõ on nende tegevust raske kontrollida. 1997. aastal teatas Kanada firma Bre-X Minerals maailma suurimast kullaleiukohast Indoneesia vihmametsades, päst mida kerkis aktsia hind sadu kordi. Hiljem selgus, et firma lä väa teadliku pettuseni ning sellest kujunes kõ aegade suurim mäöusega seotud finantsskandaal. Vä tihti toimub ka firmade tegevus džungliseaduste jäi. Ja isegi sellistes tsiviliseeritud riikides nagu Kanada ja Austraalia ei erine olukord kullapalaviku aegadest. Raamatud Kanada teemandileiukohtade avastamistest 1980.?990. aastatel meenutavad kohati tõsi seiklusjutte, kust ei puudu spioneerimine ega vävald. Ometi oli tegemist tuntud suurkorporatsioonidega, nagu DeBeers, New Yorgi böl noteeritud BHP Billiton ja Londoni böl noteeritud Rio Tinto.

Metallide ja metallide kaevandamise-töötlemisega tegelevate firmade aktsiatele ennustatakse tõusu veel vähemalt selle aasta keskpaigani.

Investeerimispank Merrill Lynch andis möödunud nädala keskel ostusoovituse maailma suuruselt teisele kaevanduskompaniile Anglo American Plc.-le, Incole ja maailma suurimale börsil noteeritud söekaevandusfirmale Peabody Energy. ?Me usume, et aasta 2005 on paljude toormetootjate kasumitsükli kõrgpunktiks,? kirjutas uudisteagentuuri Bloomberg andmetel oma klientidele investeerimispanga analüütik Russell Skirrow. ?Aktsiate hind võib tõusta tippu 2004. aasta kevadel-suvel?.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:06
Otsi:

Ava täpsem otsing