Elektroonikaplokk teeb varastamise mõttetuks

ÄP 21. jaanuar 2004, 00:00

Sagedad tööriistavargused on Saksamaa käsitööriistade tootjat innustanud välja töötama elektrilistele käsitööriistadele sobivat ärandamisvastast süsteemi. Firma Metabo elektriliste tööriistade omanikud saavad edaspidi ?lukustada? oma väärtuslikud puurmasinad jms võõra kasutaja eest.

Vajutades lihtsalt nuppu pisikesel infrapunakiirgusega toimival kaugjuhtimispuldil, ei saa seadet kasutada selleks volitamata isikud. ?Lukustatuna? tööriistad lihtsalt keelduvad toimimast ja vargad ei saa oma saagist tulu, mis peaks ka nende näppamisõhinat tasapisi vaigistama. Pealegi on vajalik elektroonikaplokk tööriista sisse paigaldatud nii, et seade rikneb tagasipöördumatult lahtimuukimiskatsel.

Esialgu pakub Metabo tosinat patenteeritud turvasüsteemiga varustatud käsitööriista: kaheksat kombineeritud puurvasarat, kaht universaalset puurvasarat ja kaht mehaanilise löögiga trelli. Peatselt lisanduvad neile uued mudelid.

Tavaliste hulgast saab ärandamisvastase süsteemiga tööriistu eristada punase kaabli ning etikettide järgi nii pakendil kui ka tööriistal. Lisaks tuleb soetada auto kesklukustuspulti meenutav pisike karbike, nn CODE!-võti, mille võib hankida ka hiljem (teinekord vajatakse neid mitu).

CODE!-võti maksab jaemüügis 490 krooni koos käibemaksuga.

Ärandamiskaitset CODE! on lihtne kasutada. Kõigepealt kodeerib tööriista omanik oma võtme. Selleks on kolm seadmeketast, millega valitakse suvaline tähtede-numbrite kombinatsioon. Mõistagi saab seadistust (4096 varianti) igal ajal hõlpsasti muuta. Kui CODE!-võti läheb kaduma, pakub Metabo esindus kiiret probleemi lahendust.

Võtmesse viidud kood sisestatakse tööriista kaitseplokki samuti infrapunakiirega: võtit hoitakse paar sekundit anduri läheduses ja vajutatakse selle mõlemat nuppu üheaegselt (edaspidi hakkab üks nendest toimima lukustajana ja teine vallandajana).

Üht ja sama CODE!-võtit, mida toidetakse standardsest kolmevoldisest nööppatareist, saab rakendada kas kõigi ettevõttes kasutusel olevate tööriistade turvamiseks või rühmiti, sest võtmesse installeeritud koodi võib suvalises valikus viia ühte või mitmesse konkreetsesse seadmesse. Mitme võtme puhul on võimalus tööriistu kodeerida rühmiti niiviisi, et saaks kasutada ainult teatavaid seadmeid.

Veelgi enam, sama süsteem võimaldab varaste kaitseks ?lukustada? masinad kauplustes ja vältida ka tööriistade soovimatut sisselülitamist, näiteks kodus laste poolt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing