Eesti esindused aitavad praktilisi probleeme lahendada

Andres Tropp 12. märts 2004, 00:00

Eesti välisesindused annavad näpunäiteid konkreetsel maal äri tegemiseks ning võimalikest probleemidest hoidumiseks.

Eesti Vabariigi suursaatkonnad lähtuvad majandusdiplomaatia alases tegevuses eelkõige Diplomaatiliste suhete Viini konventsiooni artiklist 42, mis ütleb, et diplomaatiline esindaja ei tohi asukohariigis tegeleda ühegi kutsealase või kaubandusliku tegevusega isikliku kasu saamise eesmärgil. See klausel määrab ära ka diplomaatiliste esinduste tegevusvabaduse.

Eelöeldu ei tähenda loomulikult seda, et kõik mainitud piiridesse jäävad kodanike soovid ja palved saatkonna töötajate poolt alati 100-protsendiliselt rahuldatud saavad. Takistuseks osutub siin ressursside vähesus. Enamasti just seetõttu ei suuda saatkonnad pakkuda ettevõtjatele turu-uuringuid või detailseid partneriotsinguid, mille koostamiseks aega ja vahel ka spetsiifilisi teadmisi lihtsalt napib. Samas, kui Eesti ettevõtjatel on konkreetne huvi mõnes välisriigis äritegevuse alustamise vastu, soovitame kindlasti astuda läbi või kontakteeruda ka Eesti saatkonnaga, kust võib saada olulisi näpunäiteid ja praktilisi nõuandeid nii tegevuse alustamiseks, kui ka potentsiaalsetest probleemidest hoidumiseks. Aegade jooksul ongi saatkonnad keskendunud peaasjalikult kõikvõimaliku info vahendamisele ja Eesti kodanike ja ettevõtete huvide kaitsmisele. Koostöös EASiga on selle tagajärjel valminud ka esmase ekspordihuvi korral infoallikana kasutatav välisriikide andmebaas.

Kui ettevõtete vahelisest ärisuhtlemisest tulenevate nõuetega peab ettevõtja ise hakkama saama, siis välisriikide ametimeeste ebapädevate või diskrimineerivate otsuste kahtluse korral soovitame kindlasti pöörduda Eesti saatkondade poole. Kui pöördumine ka lõplikult positiivset lahendust ei anna, siis vähemasti aitab see kaasa probleemi kiirele läbivaatamisele ja pärsib välisriigi bürokraatide võimalikku omavoli. Välisministeeriumi ja saatkondade sihikindel koostöö Eesti ettevõtetega on päädinud mitmete oluliste kaubanduspoliitiliste võitudega, mille tagajärjel on Eesti ettevõtetel õnnestunud säilitada nende jaoks olulised eksporditurud.

Seoses Eesti liitumisega Euroopa Liiduga on palju kõlapinda leidnud Eesti suurim välisesindus ehk EV alaline esindus EL-i juures. Huvilistele teadmiseks on oluline mainida, et alalise esinduse esmaseks ülesandeks on Eesti riigi huvide esindamine ja kaitsmine Euroopa Liidu institutsioonides ja teistes Brüsselis asuvates rahvusvahelistes organisatsioonides. Ettevõtjate huve Belgias on määratud aga edendama Eesti suursaatkond Brüsselis. See ei tähenda, et Eesti ettevõtjatel ei oleks võimalik saada infot ELi institutsioonides toimuvast abi enda muredele, mis seonduvad EL-i poliitikatega.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:16
Otsi:

Ava täpsem otsing