Soomlased süüdistavad mööblitööstuse kriisis eestlasi

Liis Kängsepp 16. märts 2004, 00:00

Üheks kriisi põhjustajaks peavad põhjanaabrid tootmise kolimist Eestisse ja importi Eestist.

Üksi Soome kodumööbli valmistajate käive vähenes eelmisel aastal 157?235 mln krooni, mis vastab 5?10 väikese tehase toodangule, kirjutas Helsingin Sanomat. Mööblitööstuse kogueksport 4,2 mld krooni oli väiksem kui 2002. aastal ning jäi alla impordile, mis küündis mullu 5,2 mld kroonini.

Hulk Soome töökohti ja tellimusi on kolinud Eestisse, kirjutas leht. Pehmet mööblit toodi Eestist Soome juba ligi 400 mln krooni väärtuses, eksport Soomest oli 470 mln krooni. Importköökidest tuleb juba 45% Eestist, patjadest 40%. Üle 15% kasvas import Rootsist seoses Ikea uue sisustuskaubamaja avamisega.

Probleemid on ka ekspordis ? Soome mööbli eksport Venemaale, kus nõudlus kasvab, kahanes mullu 12%.

Thulema nõukogu esimehe August Kulli sõnul pole Soome mööblitootjatel põhjust paanikaks, nagu viiks Eesti päritolu mööbli kasvav eksport Soome siseturu kriisi. ?Vist natuke liialdatud on see, et eestlased murravad peale ja selle tõttu Soome mööblitootjatel läheb halvasti,? sõnas Kull, kelle sõnul on eestlased pigem Soome mööblitootjate üks suuremaid partnereid. ?Meil on tõesti väga hea positsioon, mida ei saa alahinnata.?

Kulli sõnul pole selles ka midagi halba, kui osa tootmist Soomest ära kolib. Samas ei usu ta Soome lehtede prognoosidesse, et ka Eestist kolib mööblitööstus varsti Ukrainasse ja Valgevenesse ? kas seal peale infrastruktuuri on ka hea töökultuur, küsis Kull. Thulema ekspordib toodangust 20%, sellest umbes pool läheb Soome.

Sarkopi juhataja Priit Kerma sõnul hakkavad Eesti mööblitootjad tõenäoliselt soomlastele aina enam kannale astuma, kuna ainus võimalus ellujäämiseks on eksport. ?Eestis on veel küllalt ressurssi, et seda Soome eksportida,? ütles Kerma, viidates eelõige projekt- ja tellimusmööbli tootjatele. ?Meie turuosa Soomes on kindlalt ära võetud sealsete konkurentide käest,? sõnas Kerma. ?Nende transpordikulud ja tööde teostamine ajavad asja mõttetult kalliks.?

Sarkop toodab peamiselt tellimus- ja projektmööblit, millest lõviosa viiakse Soome.

Köögimööblitegija TNC Components juhi Kaido Toome sõnul on Eesti ja Soome mööblitööstus nagu sääsk ja elevant ? pigem on meie mööbli osakaal Soome turul väike. ?Ei saa muidugi salata, et Eesti ja Soome töösturite tingimused on erinevad,? viitab Toome eelkõige tööjõukulude erinevustele ? siin on tööjõud isegi viis korda odavam.

Kohtla-Järvel tegutsev TNC Components kuulub juba kolm aastat soomlaste müügifirmale, mis varem oli firma klient.

ASi Wendre tegevjuhi Urvo Martensi sõnul ei ohusta Eesti tootjad mitte ainult Soome turgu, vaid ka muud Euroopat, eelkõige aga Skandinaaviat.

?Tootmise omahind on Lääne-Euroopas parajalt kõrge, see paneb oma pitseri,? sõnas kodutekstiili ja patju tootva Wendre tegevjuht Martens. ?Ida poole liigub see tootmine paratamatult, seal on odavam. Hiinas on ju praegu päris buum.?

Wendre ekspordib 90?95% toodangust, Soome jõuab sellest umbes paar protsenti.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing