Sport kodus? Kättevõtmise asi

Margo Pajuste 26. märts 2004, 00:00

Tänapäeval, mil inimeste peamiseks probleemiks on kujunemas ajanappus, on täiesti mõistetav soov pühendada kõik vabad hetked kodule. Aina enam otsivad hõivatud tööinimesed ka võimalusi tegeleda oma sportlike harrastustega koduseinte vahel.

Kui ruum ja rahakott vähegi lubavad, tasub viimast võimalust kindlasti kaaluda. Mõelgem aja- ja närvikulule, mida nõuavad kas või jõusaali sõit ja näiteks parkimiskoha leidmine. Kodus seevastu saab sporti teha siis, kui endal parasjagu viitsimist on, ja mis peaasi, koos kogu perega.

Esiteks unustame kohe kõik imeaparaadid, millest esimeses lõigus juttu. Tahtmata solvata ettevõtlikke teleärimehi, tasub koduse jõusaali sisustamisel jääda siiski vanade ja äraproovitud riistade juurde.

Oma spordisaali komplekteerimiseks piisab näiteks veloergomeetrist, kahest eri suurusega kangist koos ketastega, kangi hoidvast pukist, reguleeritava seljatoenurgaga pingist ja paarist muudetava raskusega hantlist. Mugavuse mõttes võiks muidugi hantleid rohkem olla, et pärast iga harjutust ei peaks hakkama raskusi maha või peale kruttima. Kõhulihaste harjutuste tarbeks võib osta spetsiaalse pingi. Ruum, kuhu kõik see riistvara mahutada, võiks olla vähemalt 15 ruutmeetri suurune.

Erinevaid masinaid, millega ennast vormi ajada, eksisteerib maailmas mustmiljon, samuti leiab Eestistki firmasid, kes teie kodujõusaali alates põrandakatte mahapanekust kuni aparaatide häälestamiseni valmis teevad. Eelistada tasub agregaate, millel raskus liigub trossi või keti abil, mitte tugevast riidest lindiga. Viimane kipub paratamatult venima.

Ja nüüd ? voila! ?see kõ raskem osa jä ikkagi teie eneste teha. Võmanada hommikul vara võhtul päst tönäe reipa naeratuse, võ naised-lapsed kaasa, marssida omaenda jõali ja rassida seal, higimaitse suus, tund-poolteist oma tervise hüks. Kui vägi viitsimist jäub ja trennitegemise kõl kulinaarseid naudinguid mitte kuritarvitada, peaks paari kuu päst esimesed tulemused peeglist nä olema. Mõ enesetunne ja lisandunud annus enesekindlust veel peale selle. Muidugi, treeningkava koostamisel tasub pöuda spetsialisti poole võiis vämalt lugeda hoolikalt erialast kirjandust.

Alati jääb ka võimalus laupäevase suurpuhastuse käigus lihtsalt kangide-hantlite pealt tolmu pühkimas käia. Algajatele lohutuseks niipalju, et kõik on kunagi alustanud ja ei maksa meelt heita, kui peate algul ketasteta kangiga harjutusi sooritama, sest rohkemaga lihtsalt ei jaksa.

Kui ruumi kodus vähe, aga seda rohkem on tahtmist ennast liigutada, tasub mõelda jõusaalist oluliselt vähem ruumi nõudvate võimaluste peale. Kõige lihtsam on muidugi harrastada sörkjooksu või jalgrattasõitu, kuid siin on mitmeid agasid. Esiteks, Eesti kliima surub peale oma tingimused ? läbi näkku ladistava lörtsi või sügavate hangede pole just mõnus kulgeda. Lisaks külmetuse oht. Teiseks, keskealistel inimestel võib jooks põrutada põlvi või mõjuda alaseljale, mis sellises vanuses hakkab ennast sageli tunda andma.

Mõeldav on osta koju velotrena?öör, nii ei ole ilmast enam lugu. Teine ja lõbusam võimalus on muretseda poksikott. Ruumi ei võta see veloergomeetrist oluliselt rohkem, see-eest fun?i on kordi enam.

Poksikoti lisaväärtuseks on oluline emotsionaalne laeng, mida see tavalise füüsilise koormuse kõrval pakub. Kõigest veerand tundi kotikolkimist pärast närvilist tööpäeva maandab kõik pinged, loob hea meeleolu ja annab lihastele mõnusalt koormust. Kott neelab endasse ka kõik agressiivsuse alged, mis muidu oleksid välja pääsenud ehk kodus, liikluskeerises või töökeskkonnas.

Poksile võiks kindlasti eelneda soojendus. Poksijad ise armastavad eriti hüppenööri, mis sobib suurepäraselt neilegi, kes soovivad lihtsalt kaloreid põletada.

Kui kott olemas, võib mõnest poksiõpikust järele vaadata, kuidas kõik need sirged ja haagid tegelikult käivad. Piisavalt õpetusi leiab ka internetist.

Kindlasti tasub koos kotiga muretseda ka spetsiaalsed kindad, sest sõrmenukid võib ära põrutada ja marraskile tõmmata juba esimese löögiga.

Juhul, kui füüsilisest aktiivsusest olulisem on just vaba aja veetmine ja mõnus meelelahutus, võib pööningult alla tuua vana hea koroonalaua. Sellesama, mida omal ajal müüdi kaupluses Dünamo hinnaga 18 rubla ja 20 kopikat. Kui laud kõveraks väändunud või lõhki kuivanud, peaks tänapäevalgi võimalik olema hästi varustatud spordipoest uut soetada.

Tõsi, koroonalaua ülespanekuks läheb taas vaja veidi ruumi, kuid jällegi peaks piisama ca 15 ruutmeetrist. Mängureeglitega on lihtne, need tulevad meelde niipea, kui piljardimänguga harjuda jõudnud käele rohmakana tunduva koroonakii jälle kätte olete võtnud.

Küll näete, niipea, kui koroona majas, muutute te sõprade-tuttavate hulgas ootamatult populaarseks. Peaasi on mängu käigus õllega piiri pidada, sest muidu läheb raskeks aulikule abikaasale seletada, et see, mida te iga laupäeva õhtul sõpradega sauna eesruumis teete, on tegelikult sport.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:39
Otsi:

Ava täpsem otsing