Kerry: maksusoodustused on kasulikud ainult ülirikastele

Tõnis Arnover 05. aprill 2004, 00:00

Nagu vabariiklaste ja demokraatide vastasseisule omane, on John Kerry asunud ründama praeguse vabariiklaste administratsiooni maksu- ja eelarvepoliitikat. Tema sõnul on Bushi helded maksusoodustused toonud kasu üksnes kõige rikkamatele ja pole täitnud neile pandud lootusi, sest firmade suurenenud kasumeid pole piisavalt reinvesteeritud, vaid on kasumina välja võetud. Lisaks on Bushi maksupoliitika viinud eelarve rängalt tasakaalust välja. Selle tagajärjel on vähenenud riigi investeeringud tervishoidu ja haridusse, mis tähendab, et kaotajaks on keskklassi pered, kellel tuleb oma elatustaseme säilitamiseks rohkem tööd rügada, väidab Kerry.

Demokraatide presidendikandidaat pakub lahendusena maksude suurendamist nendel, kelle aastasissetulek küünib üle 200 000 dollari (2,54 mln krooni). Vabariiklaste vastupropaganda kohaselt halvendaks see väikeettevõtjate olukorda. Kuid statistika seda ei kinnita: üle selle piiri olid väikeettevõtlusega tulu teeninud ainult 6,5% kõigist maksumaksjatest. Enam kui 70% ameeriklastest teenib oma sissetuleku enam kui 50 töötajaga ning pooled enam kui 500 töötajaga firmades.

Kerry üks peamisi etteheiteid George Bushile on, et tema maksupoliitika tõttu on tema valitsemisajal USAst odavama tööjõuga riikidesse kolinud kuni kolm miljonit töökohta. Paljud firmad hiilivad maksudest kõrvale, reinvesteerides välismaal teenitud tulu sealsamas, mis kodumaal ei lähe maksu alla. Et firmad seda hoolega ära kasutavad, näitab nende 2002. a välismaal teenitud tulu ? 639 miljardit dollarit.

Bush ei tee töökohtade minemakolimisest probleemi, öeldes: ?Kui kaup või teenus on toodetud palju odavamalt välismaal, siis on arukam seda importida, kui püüda ise kodumaal valmistada.?

John Kerry lubab maksusüsteemi reformimisega muuta kodumaale investeerimise taas soodsamaks ja luua sel moel järgmise nelja aasta jooksul kümme miljonit uut töökohta. Selleks tahab ta firmade välismaal teenitud tulu maksustada ja alandada ettevõtte tulumaksu seniselt 35 protsendilt 33,25-le. Ta on ka valmis tegema maksusoodustusi Ühendriikides töökohti juurde loovatele firmadele. Samuti soodustaks ta firmade välismaal teenitud kasumite kodumaale toomist, kehtestades neile ühekordse, 10protsendilise maksumäära.

Kuigi valimiskarussell võtab hoogu, pole selge, mis saab Bushi algatatud maksusoodustustest. Teatavasti on need ajutised ja president pole suutnud neile Kongressi toetust saada. Juhul kui Kongress jääb oma seisukoha juurde, hakkavad maksud taas tõusma juba tuleval aastal ning saavutavad esialgse taseme 2011. aastal.

Viimastel nädalatel on presidendikandidaatide vastastikuste rünnakute teemaks kujunenud ka bensiini hind, mis järjest ülespoole rühib.

Sellel on mitu põhjust: kõrge toornafta hind, suurenenud nõudlus ning osa naftatöötlemistehaste remont, mis on bensiini tootmist piiranud.

Kerry arvates tuleks kütusehinna alandamiseks suurendada diplomaatilist survet OPECi riikidele, viia lõpule strateegilise bensiinivaru loomine ja soodustada bensiinitootmise kulude vähendamist. Energeetikaminister Spencer Abraham nimetab neid varusid firmade heaoluprogrammiks, mis tuleks lõpetada ja riigile kasulikult maha müüa.

Bush aga tuletab meelde Kerry 1994. a ettepanekut kehtestada 50sendine bensiinimaks. Tema valimisreklaam kuulutab: ?Mõnel inimesel on kummalised ideed. Nagu näiteks kergitada kütuseaktsiisi, et inimesed vähem sõidaksid.?

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:20
Otsi:

Ava täpsem otsing