Toomas Annusest sai teoreetiliselt miljardär

Tõnis Oja 08. aprill 2004, 00:00

Eile oli põhinimekirja suurimaks tõusjaks Merko Ehituse aktsia, mille hind kerkis 2,7 protsenti, 234,70 kroonini. Tõsi, nagu Merko aktsia puhul tavaks, piisas hinnatõusuks kolmest tehingust 200 aktsiaga, mis andis käibeks 48 000 krooni. Kui olla täpne, siis 150 aktsia ostmine kergitas hinda 6,2 protsenti, 242,52 kroonini. Viimane, 50 aktsia suurune tehing aga langetas aktsia hinda mõnevõrra madalamale.

Teoreetiliselt on nüüdseks Merko Ehituse suuromanik Toomas Annus miljardär. Otseselt ja kaudselt on Annuse käes 3,4 mln aktsiat, mis teeb tema käes olevate aktsiate turuväärtuseks 804 mln krooni. Annusele kuulub ka 49% E.L.L. Kinnisvara aktsiatest. Ettevõtte väärtuseks hindab Äripäev 414,9 mln krooni.

Kaks päeva kestnud Hansapanga aktsia langus asendus päeva lõpuks 1protsendilise tõusuga, 409,32 kroonini. Börsi liideraktsia käive oli 11,8 mln krooni. Veel tund aega pärast kauplemise algust oli liideraktsia hind võrreldes eilse sulgemishinnaga protsendi murdosa võrra miinuses.

Eesti Telekomi aktsia hind kerkis 0,75 protsenti, pea nelja aasta kõrgeimale tasemele, 126,58 kroonini. Telekomi aktsia hind on spekulatsioonide tõttu, et TeliaSonera ostab riigilt selle osaluse välja ning teeb seejärel ülevõtmispakkumise väikeaktsionäridele, kerkinud viiendiku võrra. Eile kinnitas TeliaSonera Balti riikide juht Kenneth Karlberg Äripäevale, et nii kõrge hinnaga Telekomi aktsiat välja ostma ei hakata.

Karlbergi väitesse võib suhtuda kaheti. Ühest küljest on tal muidugi õigus. Telekomi aktsia on üle hinnatud ning 15?20 krooni aktsia hinnast tähendab ülevõtmisootusi. Kui siia arvata juurde sama suur või isegi veidi väiksem preemia, mida tavapäraselt taoliste tehingute eest makstakse, siis läheks Eesti riigilt osaluse väljaostmine maksma päris suure summa ? 30?40 protsenti nn aktsia õiglasest väärtusest rohkem. Teisalt võib Karlbergi väidet vaadelda kui katset ajakirjanduse kaudu aktsia hinda mõjutada. Eestilt osaluse väljaostmine läheks TeliaSonerale maksma 4,7?5,4 mld krooni, mis on tegelikult vähem kui TeliaSonera likviidsed vahendid (raha ja ekvivalendid). Seega mitte eriti suur raha neile.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:20
Otsi:

Ava täpsem otsing