Teisipäev 6. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Aednik riisub lehti ja langetab haige puu

Kristo Mäe 14. aprill 2004, 00:00

Kevad viib aiast lume ja jätab maja ümber maha troostitu lehtedest ning okstest sodihunniku. ?Majaomanik võiks aia korrastamisele mõelda kohe, kui lumi hakkab sulama,? ütleb Purde Haljastus OÜ maastikuarhitekt Helen Virkunen. Tema sõnul saab selliseid töid nagu viljapuude lõikus ning sügisel riisumata jäänud lehtede koristamine teha juba enne looduse ärkamist.

Tihtipeale on aed aastaid hooldamata ja viljapuud lõikamata ning aednik kutsutakse alles siis, kui see on üle kasvanud ning umbrohtunud. ?Sellisel juhul nõuab aia taas ilusaks tegemine palju jõudu ja aega,? nendib Virkunen.

Aia korrastamise käigus lõigatakse tavaliselt puudel liigsed oksad, pügatakse hekki, väetatakse ja rohitakse peenrad ning vajadusel istutatakse sinna juurde uusi taimi. Kui mõni taim on haige või kahjurite puretud, siis see eemaldatakse. ?Aiad, mis on kujundatud viis kuni kümme aastat tagasi, võivad vajada juba harvendamist ja ümberistutamist,? ütleb ASi Õismäe Haljastus vanemaednik Krista Oras.

Lisaks hooldatakse aia muru. ?Nagu kogu aed, vajab ka muru pidevalt hoolt: kevadel väetatakse, vajadusel õhustatakse, parandatakse talvel kahjustunud kohad, niidetakse,? räägib Helen Virkunen.

Krista Orase sõnul peaksid aednikud käima ühes aias kevadest sügiseni vähemalt kaks korda kuus. Kui aias on korralik ilumuru, siis tuleks seda niita kindlasti kord nädalas.

Kui aga majaomanik tahab suvel oma maja või suvila aeda ise hooldada, siis võib hoolduse tellida ainult kevadiseks ja sügiseseks aiakoristamiseks, kui tööd rohkem.

?Kui tellida, siis oleks mõistlik võtta firmast täishooldus, mis tehakse ära näiteks kahe nädala jooksul või tegeletakse näiteks kogu kasvuperioodi jooksul,? ütleb Virkunen. ?Aia omanik saab oma aia järje peale ja nii on tal lihtsam edasi hooldada.?

Kui rajada päris uus aed, siis soovitab Virkunen vähemalt esimesed kolm nädalat pärast taimede istutamist lasta aeda hooldada selle rajanud firmal või aednikul. ?Siis on sellele inimesele, kes istutas taimed, täpselt teada, millal ja kui palju tuleb neid taimi ja ka näiteks külvatud muru kasta,? selgitas Virkunen. Kolme nädalaga jõuavad taimed kohaneda ja edaspidi saab omanik hooldamisega juba ise hakkama.

Virkuneni sõnul võib aiahooldusteenuse hind olla väga erinev sõltuvalt objektist ja sellest, kui palju saab teha masinatega ja palju käsitsi. Aia riisumisel, rohimisel, põõsaste kärpimisel ja puude ning hekkide lõikamisel on tunnihind tavaliselt 150 krooni. Virkuneni hinnangul võiks majaomanik, kes tahab tellida oma aia hooldust, arvestada siiski vähemalt paari tuhande krooniga.

Kui valitakse aiale aednikku, tasuks usaldada pikemalt tegutsenud ja tuntumaid firmasid ning uurida, millised on nende varasemad tööd. ?Igal kevadel tekib uusi väikeseid haljastusfirmasid, mis võivad pakkuda tööd küll odavamalt, kuid lõpetavad oma tegevuse sügise saabudes,? ütleb Krista Oras.

?Hea aiakujundaja oskab soovitada erinevaid lahendusi ja leida sobilikke variante aia huvitavamaks muutmisel,? lisab Helen Virkunen. Tema sõnul tuleks aia rajamise puhul firmast küsida, kas nad pakuvad ka hooldust ja garantiid. Garantii kehtib rajatud teedele, kaminakohtadele ja veesilmadele, taimedele tavaliselt garantiid ei anta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:21
Otsi:

Ava täpsem otsing