Uutest liitujatest on euroliidule kasu

Rolandas Barysas 30. aprill 2004, 00:00

Maikuu esimese päevaga seondub liiga palju emotsioone. Aga emotsioone peab iga ärimees otsuseid tehes vältima. Nõuanne hoida pea selge oleks igal muul päeval arusaadav, aga mitte 1. mail.

Tuleb mõista meie tundeid sel väga erilisel päeval, kuna see oli väga vaevaline naasmine Euroopasse, mis kestis tervelt 64 aastat. Nii me alistume vastupanuta ja naudime seda meeldivat elevust.

Tahaksin juhtida teie tähelepanu sellele, kui kiiresti Leedu äriringkonnad õpivad eraomandusel põhineva majanduse õppetunde. Saadud kogemused võimaldasid edukalt üle saada 1998. aasta Venemaa finantskriisi tagajärgedest ning jätkata majanduskasvu ajal, mil enamikus Euroopas toimub selle aeglustumine.

Aastatel 1989?1991 toimunud kommunismi kokkuvarisemisele järgnenud ajal õppisid äsjatekkinud äriringkonnad uue Euroopa ühisturu tingimustes elamist.

Järk-järgult läbiviidud valulikud majandusreformid valmistasid meid ette elama vaba kaubanduse ja karmi konkurentsi maailmas. Tooksin vaid ühe näite. Kohalik ühe perekonna omanduses olev supermarketite kett Maxima on turuliider, mille müügimahuks Euraasias on 1 miljard ning mis edestab suurelt rivaali ? globaalse kaubandusgigandi Aphold-ICA omanduses olevat Rimit.

Ma olen täiesti veendunud, et uued liikmesriigid toovad ühisturule juurde värsket verd. EL peab olema valmis kohtuma väga loovate, dünaamiliste ja suure motivatsiooniga inimestega.

Motivatsioon parandada oma elustandardit kiiresti on liikumapanevaks jõuks uute ettevõtete rajamisel, töökohtade loomisel, uute tehnoloogiate kasutuselevõtul, uute ekspordikanalite väljaarendamisel, muu maailmaga integreerumise kiirendamisel.

Ma usun, et uustulnukad suurendavad konkurentsi ja sellel on positiivne mõju loiule ELi majandusele.

Kommentaar ilmus Rootsi ärilehes Dagens Industri. Leedu Verslo ?inios kuulub Äripäevaga samasse ärilehtede gruppi

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing