Petturid on veenvad, kavalad ja leidlikud

Ahto Vahter 07. juuli 2004, 00:00

?Viimase aja jooksul on laekunud veel kümme uut avaldust aga kõik kannatanud ei pöördu muidugi ka politseisse? räägib Keskkriminaalpolitsei Kriminaalteabe Osakonna Rahvusvahelise Õigusabi Talituse Politsei vaneminspektor Dmitri Rudakov.

Ohvreid on tema sõnul igast rahvusest ja vanusegrupist. Samuti ei küsi sinisilmsus kõrgharidusest ega varanduslikust seisukorrast. Vanasti tulid mõned petukirjad ka tavapostiga, kuid nüüd saabuvad nad pea eranditult meilispam´iga nii kodustele, kui ka tööaadressidele.

?Kui varem küsiti lihtsalt raha loterii korraldaja arvele näiteks maksude tasumiseks või mis iganes põhjusel, siis nüüd on tekkinud ka teised skeemid,? seletab Rudakov.

?Näiteks ?võitjale? teatatakse, et kahjuks me ei saa teie panka raha üle kanda ja soovitatakse avada arve ühes teises, niinimetatud eliitpangas (mida tegelikult ei eksisteeri).

See olevat petturite sõnul eriti soliidne pank, kus arve avamiseks on miinimumiks näiteks vähemalt 5000 eurot. Lisatakse arve number, kuhu raha peab laekuma. Inimene ei kahtlusta pettust, sest arvab, et raha läheb tema enda isiklikule arvele.?

Dmitri Rudakov jätkab: ?Teine uuem variant on, kui ?võitjale? teatatakse, et võiduraha on sularahas üle kantud mingile turva- või deposiidifirmale. Seesama turvamine või deposiidiboks maksvatki 5000 eurot, mis võitjal tuleb eelnevalt firmale tasuda. Rudakov räägib, et selliseid kurjategijaid on väga raske tuvastada ja veel raskem kohtusaali toimetada. Näiteks toimub petturite tegevus enamjaolt hoopis teises riigis, kui elavad nende ohvrid.

Kasutatakse ka variisikute kontosid ja muid nõkse, mis teevad raha saaja tuvastamise äärmiselt raskeks. On teada siiski mõned üksikud juhtumid Saksamaal, kus petturid on tabatud ja ka süüpinki jõudnud.

Teine sama tüüpi skeem, mis taas internetis hoogsalt levib on nn. ?Reisipakkumine?. Dmitri Rudakovi sõnul pannakse mingile veebilehele reklaam, mis vilgutab suvalist numbrikombinatsiooni ning teatab siis, et see oli teie ?õnnenumber?. Edasi suunatakse ohver teisele veebilehele, kus võitjale pakutakse mingi eksootiline reis tasuta. Samuti palutakse firmaga koheselt telefoni teel ühendust võtta. Tavaliselt on need telefonid tasulised ja ?firma esindajad? räägivad ohvriga nii kaua, kui vähegi võimalik. Seejärel teatakse, et reis on tasuta, maksta tuleb aga näiteks ?transpordikulud? mis on sellesama reisi hind, kui tellida see tavalisest reisibüroost.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:34
Otsi:

Ava täpsem otsing