Pühapäev 11. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Subjektiivne kaamera kinos Sõprus

Elen Lotman 03. september 2004, 00:00

9.?10. septembril reastuvad Sõpruse kino ekraanile Balti riikide Michael Moore?id ja Morgan Spurlockid. Dokumentaalfilmide programm ?Subjektiivne kaamera? tutvustab Eesti, Läti ja Leedu uuemaid ühiskonnakriitilisi, provokatiivseid, poleemikat tekitavaid autorikeskseid dokumentaalfilme. Tõsielufilm saab, võib ja peab tekitama ühiskonnas kardinaalseid muutusi ? küsimus on vaid selles, mis hetkest ei ole õige enam sõna ?tõsielufilm?.

Siinkohal võib välja tuua mõned linastuvad palad.

?Vali kord? ? juba enne valmimist legendaarseks muutunud Esto TV nägemus uuest maailmakorrast. Seda filmi võib vihata või armastada, kuid ükskõikseks ei jää ükski eestlane.

Karlovy Vary festivali võistlusprogrammis osalenud Läti täispikk dokumentaalfilm ?Kuid viimne tund on tulemas? on groteskne lugu Erikust ja Danielist, tänapäeva usukuulutajatest, kes püüavad Riia tänavail kõndides inimesi usku pöörata, samas mõtestades oma vajadust naudingute järele kristluse kaanonitele sobivaks.

Programmi muudab eriti põnevaks kahe Eesti uue dokumentaalfilmi esilinastus. Publiku ette jõuavad Kert Grünbergi rassismi käsitlev ?Võõras? ja Liina Tri?kina ?Elluastujad?, kahe pisut problemaatilise 18aastase tüdruku intiimne ja tempokas videopäevik.

Lisaks uutele filmidele võib näha ka kaht juba klassikaks muutunud dokumentaalfilmi. Läti ?Kas on kerge olla noor?? on arvukalt auhindu võitnud 1985. aasta teos, milles uuritakse Läti noorte olukorda ja meeleolusid Nõukogude Liidu lagunemise eelsel ajastul. Oma ajal legendaarne film mõjub ka tänapäeval värske vaatamisena, sest räägib inimolemise universaalsetest külgedest.

Toimub ka avalik diskussioon eetika ja provokatsiooni teemadel dokumentalistikas, oodata on põnevaid osavõtjaid.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:26
Otsi:

Ava täpsem otsing