Kaubanduskoda peab ministri maksuavaldusi ennatlikeks

Peeter Raidla 30. september 2004, 00:00

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja majanduspoliitika- ja õigusosakonna juhataja Reet Tederi arvates on rahandusministri jutt huvitav ja provokatiivne, kuid siiski ehk ennatlik.

Rahandusministeerium on ju ise koostöös Kaubandus-Tööstuskojaga välja kuulutanud konkursi, et saada ideid tulumaksusüsteemi muutmiseks. Konkurss alles kestab ning novembri lõpuni oodatud ideed võetakse kokku alles aasta lõpus.

?Tegemist on ühe ideega, mille üksikasju tuleb kindlasti analüüsida,? tõdes ka Taavi Veskimägi ise. ?Seda me ka teeme töös olevas maksustrateegias, mis jõuab kommenteerimist väärivasse faasi eeldatavalt sügise lõpuks. Paralleelselt oma analüüsiga kogume ettevõtete tulumaksureformi puudutavaid täiendavaid ideid koostöös Äripäeva ja Kaubandus-Tööstuskojaga korraldatava 50 000kroonise auhinnafondiga konkursi abil.?

Veskimägi lisas, et kõigi maksukeskkonna muudatuste eesmärk peab olema atraktiivse ettevõtluskeskkonna säilimine ka pärast 31. detsembrit 2008. ?Lähtume sellest ise oma töös ja soovitan seda silmas pidada ka kõigil võimalikel konkursi osalistel,? märkis minister.

Tederi sõnul kujundab oma seisukoha maksuseaduste muutmise suhtes kindlasti ka Kaubandus-Tööstuskoda.

?Meie seisukoha nurgakiviks, millest loobumiseks peaksid olema ülitugevad argumendid, on ikkagi see, millel rajaneb meie praegune tulumaksusüsteem,? tõdes Reet Teder. ?Sest olgem ausad ? see, et Eestis rakendub ema- ja tütarettevõtte eurodirektiiv, ei too Eesti ettevõtetele kaasa midagi katastroofilist. Probleemid tekivad hoopis riigieelarve ja selle laekumistega. Nii et kui täpne olla, peaksime rääkima meid ees ootavatest probleemidest mitte tulumaksuga, vaid riigile laekuvate tuludega.?

Eurodirektiivi kohaselt ei tohi maksu kinni pidada mitte tütarettevõtte asukohariigis, kus tulu tekib, vaid see tuleb üle kanda emaettevõtte asukohariiki.

Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Andres Lipstok sõnas, et Taavi Veskimäe avaldused tulenevad ilmselt otseselt eurodirektiivist, mida ka Eesti peaks hakkama täitma. Lipstoki ütlusel on jutt pigem ikka sellest, et vältida topeltmaksustamist.

Samas ettevõtjana avaldas Lipstok arvamust, et ega selline tulumaksukohustuse ülekandumine ettevõttelt dividendisaajale polegi maksuloogika kohaselt vale. ?Tulumaksu peab ju maksma tulu saaja,? tõdes Lipstok. ?Sel juhul tuleks aga kindlasti üle vaadata dividendi tulumaksumäär, sest Eestis kehtiv on Euroopa kõrgemaid.?

Aastaid oma aktsiatelt dividenditulu teeninud investeerimispankur Rain Lõhmus ei näinud idees kanda dividendi tulumaksu kohustus ettevõttelt üle dividendisaajale mingit erilist traagikat. ?Küsimus on ikkagi maksumääras,? leidis ta.

Lõhmuse sõnul tuleb sel juhul igati vältida kahekordset maksustamist ? et algul maksustatakse ettevõtte tulu ja siis veel ka sellelt tulult makstavad dividendid.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing