Safe Action tähistab püstolite teist lainet

Anne Oja 05. november 2004, 00:00

Millised inimesed neid 12 500 krooni maksvaid ja kõhedusttekitavalt tuhmiläikelisi püstoleid seltsiliseks ostavad? ?Igasugused,? kostab relvapoe müüja-konsultant Rain Riiv eraisikute ning jõustruktuuride ametnike kohta, kes sellest suvest püstoliostubuumi veavad.

Just sellest suvest tohivad esmakordselt käsirelvi soetada ka Eesti kodakondsuseta isikud, ka siinne venekeelne elanikkond.

?Esimesed linnukesed on juba kohale lennanud,? rõõmustab Cityseci juht Eduard Rikkas. Tema hinnangul võib uus laine mahult küündida kuni kolmveerandini 90ndate aastate alguse püstolite ja revolvrite müügist. ?No kujutage ette, kui palju on Eestis halli passi omanikke,? vastab Rikkas küsimusele, mitut värsket klienti lähitulevik toob.

Uute relvaomanike kiiret teket soosib relvade madal hind. Vana laine relvad on müügis ja nii saab kasutatud püstoli ka 500 krooniga. ?Relvad on praegu odavamad kui relvaluba,? nendib Rikkas. ?Esimesed omanikud on aru saanud, et relvaga on rohkem peavalu kui rõõmu.? Nii vastutab relvaomanik näiteks kõigi õnnetuste ja kuritööde eest, mis teised tema tapariistaga toime panevad. Pidevalt on vaja ka laskmas käia, mis neelab relva lihtsa sahtlipõhjas hoidmise asemel raha, kuid alkoholi tarbinuna seda enese kaitseks kasutada ei tohi.

Deerhunteri kauplust pidava firma Mertestex Investments juht Tõnis Viht sõnab, et praegu on käsirelvade turg siiski minimaalne. ?Soetusluba ise maksab juba 2000 krooni, mis lisandub hinnale ja kes seda püstolit viitsib ikka kaasa lohistada,? räägib Viht. Sestap keskenduvad ülejäänud relvi müüvad kauplused jahi- ja kalastustarvete ärile, pakkudes sekka matkavarustust.

Kaupmehed kinnitavad kui ühest suust, et tulirelvadest ostetakse enim sile- ja vintraudseid jahipüsse.

Tartus asuva ASi Trapper juht Jaak Volmer ütleb, et müüb vint- ja haavlipüsse, kombineeritud raudadega ning sportrelvi enamvähem võrdsetes kogustes. Kuna Trapper suudab relvi ja laskemoona maale tuua hulgi, on ta kõva tegija.

Jaak Volmer teab, et kogu Eesti peale müüvad relvapoed keskeltläbi 300 uut püssi aastas. Peamiselt ostavad neid kirglikud jahimehed, kes kolme-nelja vanema laskeriista kõrvale uut ning paremat ihaldavad.

ASi Archer juht Ivo Schotter ei oska ostjate eelistust välja tuua. Konservatiivsest suunast tingituna müüb Archerile kuuluv Küti Äri firmakaupa ja kes juba sammud poodi seab, teab väga hästi, mida sinna otsima läks. Sel aastal on ostjad Küti Äri letis ilutsevate püstolite asemel nõudnud rohkelt kalastustarbeid.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:52
Otsi:

Ava täpsem otsing